Piercing w języku - już nie tylko ekstrawagancja
Przekłuty język wkrótce nie będzie kojarzył się już tylko z ekstrawagancką ozdobą. Grupa amerykańskich naukowców opracowała kolczyk, który otwiera zupełnie nowe możliwości przed niepełnosprawnymi.
Bardzo cieszy nas każda wiadomość o nowych wynalazkach ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym. To właśnie dla nich postęp nauki jest ogromnie ważny. Ze względu na to, że nie potrafimy wyleczyć niektórych chorób i naprawić skutków wypadku, powinniśmy zapewnić chorym lepsze warunki życia.
Na początku wszelkie kolczyki, znajdujące się w innych miejscach niż uszy kobiet, uważane były za ekstrawagancję, na którą pozwalali sobie tylko punkowcy. Dziś przekłuty pępek, nos, brew czy język nie jest niczym wyjątkowym wśród kobiet i coraz częściej takie ozdabianie ciała można spotkać również u mężczyzn.
Piercing nie musi jednak stanowić wyłącznie ozdoby. Otwiera zupełnie nowe możliwości przed niepełnosprawnymi.
Sprytny język
Właśnie tam naukowcy przeprowadzili bardzo ciekawy eksperyment. Do współpracy zaprosili 23 zdrowych i 11 niepełnosprawnych ochotników. Naukowcy posadzili wolontariuszy na wózkach inwalidzkich i umieścili im w ustach magnesy. Został one specjalnie zaprogramowane - przy dotyku lewej strony jamy ustnej wózek inwalidzki skręcał w lewo.
Dawna ochrona
Dzięki temu osobom sparaliżowanym nie sprawiałoby już problemu odebranie telefonu czy nawet pisanie.
Stanisław Gajda