Reklama

Problemy rozwiązują seksem. Tymi małpami zachwyciła się nauka

Szympansy karłowate są niezwykle pokojowymi zwierzętami /123RF/PICSEL

Reklama

Wg najświeższych badań jest ich na świecie tylko 10 tysięcy. Żyją w dorzeczu rzeki Kongo w równikowych lasach środkowej Afryki. Szympans karłowaty, zwany inaczej bonobo, jest gatunkiem naczelnych, którym zadziwili się naukowcy na całym świecie. Mowa o ich nietypowych i odbiegających od pozostałych szympansów zwyczajach społecznych.

Szympansy karłowate, jak sama nazwa wskazuje, są mniejsze od pozostałych gatunków szympansów. Mają one około 70 cm wzrostu i ważą 30-40 kilogramów. Od szympansów zwyczajnych odróżnia ich smuklejsza sylwetka, dłuższe kończyny i ciemna skóra twarzy.

W życiu społecznym bonobo prezentują zupełnie inne zachowania niż pozostałe naczelne. W ich gromadach obowiązuje równość. Samce nie dominują nad grupą. Wręcz przeciwnie - samice jako matki opiekujące się młodymi częściej przejmują główną rolę w stadzie.

Ponadto bonobo są wegetarianami - w ciągu dnia większość czasu poświęcają na poszukiwanie pokarmu, jakim są owoce. Czasem zapolują najwyżej na owady lub drobne bezkręgowce.

Reklama

"Make love, not war"

Najbardziej zaskakujące u szympansów karłowatych jest to, jak ważną rolę ma u nich życie seksualne. Bonobo kopulują między sobą nad wyraz często - na powitanie, żeby rozwiązać konflikt w stadzie, lub kiedy się już pogodzą. Samice "oddają się" samcom w podziękowaniu za przyniesiony im pokarm.

Małpy bonobo, jak jedyne poza ludźmi, stosują podczas miłości francuski pocałunek. Naukowcy zaobserwowali szereg bardzo "ludzkich zachowań" u tych naczelnych, m.in. podczas stosunku bonobo patrzą sobie prosto  w twarz.

Szympansy karłowate nie utrzymują związków rodzinnych. Samice, ze względu na swoją rozwiązłość, mogą wychowywać młode zarówno pochodzące od różnych samców, jak i też te podrzucone od innych matek. Brak więzi rodzinnych powoduje również to, że bonobo bardzo często uprawiają seks kazirodczy.

Inteligentne małpy

Badania biologów udowodniły, że bonobo są niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Mają zdolność rozpoznawania siebie w lustrze oraz potrafią nawet nauczyć się języka. Dwóch przedstawicieli gatunku, Kanzi i Panbanisha, naukowcy zdołali nauczyć kilkuset umownych znaków w formie figur geometrycznych, które potem wstukiwali na klawiaturę, chcąc zakomunikować konkretne rzeczy.

Szympansy karłowate są gatunkiem zagrożonym. Nieustanna wycinka lasów równikowych w Demokratycznej Republice Konga zmniejsza ich obszar występowania. Bonobo unikają ludzi i preferują życie w gęstym lesie w oddaleniu od cywilizacji. Sugeruje się, że za 100 lat gatunek może wyginąć całkowicie.

O bonobo dowiedział się cały świat, kiedy w internecie zostały opublikowane liczne wideo prezentujące ich niezwykłe zwyczaje społeczne. Jedno z nagrań przeprowadzone przez filmowców z National Geographic obejrzało do dzisiaj prawie 120 milionów internautów!

Co jeszcze może łączyć małpy bonobo z człowiekiem? Nie tylko ponad 98% wspólnego genomu DNA, ale również fakt, że połaskotane uśmiechają się od ucha do ucha.

Przeczytaj też:

Przełom w immunoterapii - można ją usprawnić

Minister apeluje: Nie kupować chińskich telefonów. Dlaczego?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | małpy bonobo | szympansy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje