​Smutna prawda o mężczyznach potwierdzona

Tak, mężczyźni robią to częściej niż kobiety /123RF/PICSEL
Reklama

Mówi się, że faceci lubią opowiadać głupoty. Przechwalać i mocno koloryzować swoje opowieści. Okazuje się, że to niestety prawda.

Najnowsze badania z University College London wykazały, że mężczyźni "twierdzą, że mają wiedzę lub umiejętności z dziedzin, o których w rzeczywistości nie mają pojęcia" częściej niż kobiety.

Faceci byli podejrzewani o to od wieków, ale teraz naukowcy dostarczyli niezbitych dowodów. Mężczyźni naprawdę mają większą tendencję do robienia z siebie ekspertów z różnych tematów, pomimo że nie wiedzą zbyt wiele na ich temat.

Przez trzy lata naukowcy przebadali 42 tys. osób. Podczas testów poprosili o omówienie 16 problemów naukowych i matematycznych. Trzy z nich były kompletnie zmyślone.

Reklama

Ponieważ ekipa badaczy, którzy zajęli się problemem pochodzi z Londynu, nazwali to zachowanie dość dosadnie - "bulls**ting". Tak, naprawdę użyli w raporcie takiego określenia.

Termin bardzo odbiega od akademickiej nomenklatury, ale naukowcy chcieli uprościć tłumaczenia wniosków i nie używać długich oraz zawiłych definicji. Dobry pomysł.

Niemniej wyjaśnili, o co chodzi. "Bulls**ter" to "osoba, która twierdzi, że wie o danej dziedzinie więcej niż wie faktycznie".

Podkreślają, że tacy ludzie to nie kłamcy. Działa tutaj częściej mechanizm, przez który nie zdają oni sobie sprawy z prawdziwego stanu rzeczy, na przykład ze stopnia skomplikowania danej dziedziny, bądź problemu.

Co ciekawe, płeć męska wypadła gorzej na skali "bulls**tingu" niezależnie od wieku. Chłopcy w wieku szkolnym również zmyślali częściej, niż dziewczynki.

Dodatkowo zauważono, że ludzie bogatsi również mają większą skłonność do opowiadania głupot niż biedni.

Jeśli macie więc do czynienia z bogatym facetem, który twierdzi, że potrafi to czy tamto oraz strzela ciekawostkami z każdej dziedziny, to warto go zweryfikować. Chyba że sami jesteście bogatymi facetami. Wtedy miejcie świadomość, że ktoś może nie wierzyć wam.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy