Szklana ośmiornica: Jedno z najmniej znanych nam zwierząt

Niezwykle rzadko widywana szklana ośmiornica została uwieczniona przez naukowców podczas ekspedycji na Oceania Spokojnym. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bowiem zwierzę cechuje się prawie całkowitą przezroczystością. Do tej pory informacje na temat wspomnianego mięczaka czerpaliśmy głównie ze znalezionych szczątek.

Niezwykłe zwierzę uwiecznione podczas ekspedycji Schmidt Ocean Institute
Niezwykłe zwierzę uwiecznione podczas ekspedycji Schmidt Ocean InstituteTwitter

Podczas trwającej ponad miesiąc wyprawy prowadzonej przez Schmidt Ocean Institute biolodzy morscy natrafili na niesamowicie rzadką ośmiornicę - Vitreledonella richardi. Pierwszy raz gatunek został sfilmowany w tak dobrej jakości.

Mięczak znaleziony niedaleko wysp Feniks (Polinezja) jest praktycznie całkowicie przezroczysty. Ta cecha sprawia, że potencjalni drapieżnicy mają trudności z wypatrzeniem go, a on sam może łatwiej upolować zdobycz, dzięki elementowi zaskoczenia.

Zwierzę może osiągać do 45 centymetrów długości. Jedną parę ramion ma zdecydowanie krótszą i co ciekawe, w przeciwieństwie do innych ośmiornic posiada tylko jeden rząd przyssawek, które są od siebie stosunkowo daleko ustawione.

Kolejnym wyróżniających go elementem są oczy, które w przeciwieństwie do reszty ciała posiadają kolor, oraz mają kształt zbliżony do podłużnego prostopadłościanu. Osobnik prawie zawsze pływa w taki sposób, aby były one ustawione prostopadle do dna, dzięki czemu mniej wyróżniają się, gdy potencjalny drapieżnik wypatruje ofiary, płynąc niżej.

Drugą nieprzezroczystą częścią mięczaka jest całkiem spory gruczoł trawienny, który bez problemu możemy wypatrzeć, oglądając nagranie. Matka Natura umiejscowiła go na tej samej zasadzie co w przypadku narządów zmysłu wzroku.

Choć szklane ośmiornice zostały odkryte już w 1918 roku, to do dzisiaj niewiele o nich wiemy. Widuje się je wyjątkowo rzadko, a większość informacji na ich temat odkryliśmy dzięki badaniu pozostałości po zmarłych okazach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas