Tajemnice "Krzywego Lasu"

Tak tajemniczego i dziwnego lasu nie ma w całej Polsce. Niedaleko Nowego Czarnowa (Zachodniopomorskie) znajduje się przyrodnicza osobliwości - sosnowy las, w którym pnie drzew rosną wbrew prawom natury. Zakrzywiają się pod katem prostym tworząc kształt litery "C".

Jest to skupisko około stu zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,3 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku. Jak mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino, na którego terenie znajduje się "krzywy las", nie do końca wyjaśniono, dlaczego drzewa wyglądają tak osobliwie.

Geneza powstania Krzywego Lasu owiana jest niezliczonymi legendami, niewiele jest natomiast wzmianek potwierdzonych źródłami historycznymi, które w racjonalny sposób wyjaśniają jego tajemnicę.

- Wiek drzew tworzących "Krzywy Las" szacuje się obecnie na ok. 80 lat. Posadzono je prawdopodobnie około roku 1934. Trudno jest dziś jednoznacznie wskazać cel, w jakim drzewa poddane zostały deformacji. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że nastąpiło to wskutek uszkodzeń mechanicznych - podkreśla Kmiecińska.

Reklama

Leśnicy badający Krzywy Las stwierdzili, iż sadzonki były celowo uszkadzane mechanicznie.

Wśród wymienianych hipotez jest taka, która tłumaczy skrzywienia uszkodzeniem młodych drzewek przez czołgi stacjonujące tu wiosną 1945 roku. Inna zaś zakłada, że próbowano zdeformować pnie drzew, by wykorzystać je kiedyś do budowy kadź, beczek, kłonic do wozów drabiniastych, mebli lub innych przedmiotów użytecznych człowiekowi.

- Druga z teorii wydaje się jednak bardziej prawdopodobna - zaznacza Kmiecińska.

Niektórzy snują teorie, że prawdopodobnie drzewkom obcinano czubki tuż nad najniższą gałązką odchodzącą od głównego pnia. W ten sposób funkcję obciętego pnia przejmowała właśnie jedyna zachowana gałązka, która siłami natury, rosnąc kierowała się na powrót w kierunku światła, czyli prostopadle do gruntu.

Podnosząc się stworzyły wygięte konary o długości od jednego do trzech metrów, tworząc skupisko ponad stu wykręconych sosen, pośród których rosną sosny proste "jak sosny" i brzozy, samosiejki.

Wiele osób sądzi jednak, że mogło to być dzieło natury - młode drzewka mogły przez kilka lat z rzędu być przysypywane ciężkim śniegiem, który wyginał młode pnie deformując je na zawsze. Tajemnicą jednak pozostanie, dlaczego tylko nieliczne drzewa zostały wygięte.

Zagadka lasu czeka cały czas na rozwiązanie. Być może gdyby udało się odnaleźć przedwojennego gajowego, lub kogoś z jego rodziny tajemnicę udałoby się rozwikłać? Przed drugą wojną światową w lasach pomorskich panował porządek, nie każdy mógł sobie pozwolić na jakąkolwiek ingerencję w drzewostan. Dziś "Krzywy Las" administracyjnie należy do Nadleśnictwa Gryfino, Leśnictwa Wełtyń. Drzewa zostały uznane za pomnik przyrody.

Bez względu na cel, w jakim hodowano te osobliwe drzewa są one dziś jedną z największych atrakcji przyrodniczych ziemi zachodniopomorskiej. Najłatwiej dotrzeć do niej ze wsi Nowe Czarnowo, kierując się czerwonym szlakiem turystycznym biegnącym w pobliżu elektrowni "Dolna Odra".

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy