Tajemniczy Jezus Chrystus morskich głębin
Polski Świebodzin i brazylijskie Rio De Janeiro znane są z ogromnych pomników przedstawiających Jezusa Chrystusa. Jednak mało kto wie o podobnych podobiznach Syna Bożego, które wcale nie przez przypadek znajdują się na dnie mórz.
Pierwszy "podwodny" Chrystus to pochodzący z 1954 r. pomnik wykonany z brązu, który umieszczono na głębokości 17 metrów, na dnie Morza Śródziemnego. Dlaczego licząca 2,5 metra wysokości figura Chrystusa miała ewangelizować morskie głębiny między Comogli i Portofino?
Za tym pomysłem stoi włoski nurek Duilio Marcante, który w ten sposób chciał upamiętnić słynnego Dario Gonzattiego - pierwszego Włocha, który nurkował przy użyciu współczesnego sprzętu.
Gonzatti zginął w 1947 r. dokładnie w tym samym miejscu, gdzie siedem lat później postawiono pomnik. Jego autorem został Guido Galetti.
O ile oryginał do końca nie jest znany, to dość łatwo natknąć się na jeden z jego odlewów, które znajdują się nie tylko pod wodą, ale także w kościołach i muzeach na całym świecie.
W 2003 r. w wyniku korozji oraz uszkodzeń (Chrystusowi odpadła ręka na skutek... "spotkania" z kotwicą) monument został wyciągnięty z wody w celu konserwacji.
Na miejsce powrócił w lipcu 2004 r. Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny "boski" pomnik, który z bliska mogą oglądać jedynie turyści wyposażeni w butlę z tlenem.
Drugi podwodny Chrystus jest "zatopiony" u wybrzeża Grenady. Jego historia sięga roku 1961. Posąg ten jest prezentem marynarzy floty z Genui, którzy chcieli się odwdzięczyć za pomoc przy misji ratunkowej dla statku Bianca C, który spłonął w porcie miasta St. George. Trzecia rzeźba znajduje się wodach przybrzeżnych Key Largo na Florydzie.