Używasz Notatnika? Spodziewaj się zmian, Microsoft szykuje coś nowego

Stary, dobry Notatnik na Windowsa przejdzie swego rodzaju ewolucję. Do programu zmierza najwyraźniej specjalna aktualizacja - zostanie on wyposażony w sztuczną inteligencję. Podstawowy edytor tekstowy zyska funkcję Cowriter, która pomoże w pisaniu.

Stary, dobry Notatnik na Windowsa przejdzie swego rodzaju ewolucję. Do programu zmierza najwyraźniej specjalna aktualizacja - zostanie on wyposażony w sztuczną inteligencję. Podstawowy edytor tekstowy zyska funkcję Cowriter, która pomoże w pisaniu.
Użytkownicy systemu Windows 11 mogą spodziewać się sporych zmian w Notatniku /123RF/PICSEL

Notatnik od czasu jego wydania w 1983 r. jest nieodłączną częścią każdego nowego systemu Windows. Wiele osób wciąż korzysta z tego podstawowego edytora tekstowego. Wkrótce trafić może do niego niebagatelna aktualizacja - program zostanie wzbogacony o nowe funkcje związane z AI. "Rok 2024 będzie rokiem komputerów PC ze sztuczną inteligencją", powiedział Yusuf Mehdi, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. marketingu konsumenckiego w firmie Microsoft. I najwyraźniej nie rzucał słów na wiatr, wszak Microsoft prężnie pracuje nad rozwojem AI i wplata ją wszędzie, gdzie tylko może.

Reklama

Notatnik GPT-4

Na platformie X pojawiły się przecieki sugerujące nadchodzącą aktualizację Notatnika. Windows Latest informuje, w ślad za programem Paint, również Notatnik dołącza do grona programów Microsoftu wyposażonych w AI, wraz z nową aktualizacją dla systemu Windows 11. Gigant testuje nową funkcję opartą na technologii GPT-4. Chodzi o Cowriter, który ma pomóc w pisaniu w Notatniku. Ruch w tym temacie zauważyli entuzjaści Windowsa, którzy odnotowali w folderze pakietu aplikacji Notatnika odniesienia do sztucznej inteligencji i zaczęli wrzucać swoje odkrycia do sieci.

Testerzy odnaleźli tam między innymi pliki z przedrostkami takimi jak "CoWriterCreditLimitDialog", "CoWriterDropDownButton" i "CoWriterWaitlistDialog" w nazwach. Według Windows Latest odnoszą się one do elementów interfejsu użytkownika (UI) i okien dialogowych, które prawdopodobnie moglibyśmy zobaczyć w interfejsie użytkownika Notatnika AI. 

Na Twitterze pojawiły się zrzuty ekranu z widocznymi nazwami zmienionych plików. Widać też materiały demonstracyjne Microsoftu, które ukazują, jak Cowriter ma działać. To potwierdza, że firma faktycznie zajmuje się pracami nad tą aktualizacją.

Ewolucja prostej aplikacji

Notatnik ze sztuczną inteligencją to prawdziwy przewrót, ponieważ do tej pory program nie otrzymywał tak dużych zmian. Widać, że Microsoft jest obecnie bardzo zdeterminowany, aby swoje AI w postaci Copilota wprowadzić wszędzie, gdzie tylko może. Nic dziwnego, że firma zdecydowała się na to, aby zamieścić specjalny przycisk z odnośnikiem do Copilota na nowych klawiaturach. Skoro AI trafia nawet do takiego programu, jak prosty edytor programu, takie ruchy wydają się oczywiste.

Wśród opcji, które wzbogacą Notatnik po zaimplementowaniu AI, można znaleźć "Przepisz na nowo", "Skróć", czy "Zmień ton". Prawdopodobne jest, że zaktualizowana o Cowritera wersja Notatnika trafi do użytkowników Windowsa 11 jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie to nastąpi, ani czy od razu dostępne będzie korzystanie z AI we wszystkich językach. Na Twitterze pojawiły się już natomiast nagrania z UI ulepszonej wersji Notatnika.

Wygląda na to, że podobnie jak w przypadku wielu innych programów umożliwiających generowanie treści z pomocą AI, w Notatniku użytkownicy również będą mieli do wykorzystania określoną liczbę tokenów. Windows Latest zauważa, że po ich zużyciu prawdopodobnie tworzenie treści nie będzie zablokowane, a po prostu działanie Cowritera zwolni.

Czy takie zmiany okażą się korzystne w przypadku podstawowego edytora tekstu dowiemy się z czasem, gdy Microsoft faktycznie zaimplementuje AI do Notatnika. Pewne jest to, że firma już podjęła decyzję o szerokim wykorzystaniu sztucznej inteligencji, więc możemy się spodziewać doniesień o kolejnych pomysłach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | PC | Windows | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy