W Niemczech odkryto fascynujący nowy gatunek małpy człekokształtnej

U naszych zachodnich sąsiadów odkryto najmniejszy gatunek małpy człekokształtnej, jaki kiedykolwiek został udokumentowany. Czy to oznacza, że na terenie obecnej Polski mogły żyć kiedyś te niezwykłe stworzenia?

W Niemczech specjaliści zidentyfikowali dwa skamieniałe zęby i rzepkę, co pozwoliło na opisanie nowego gatunku małpy człekokształtnej — nazwano ją Buronius manfredschmi. Fragmenty szkieletu wskazują, że pradawne stworzenie ważyło zaledwie 10 kg. Naukowcy są zgodni, że jest to najmniejsza zidentyfikowana wymarła małpa człekokształtna na świecie. 

Małpa człekokształtna z Niemiec zmieni postrzeganie ewolucji?

Szczątki wyjątkowego stworzenia zostały odkryte w kopalni Hammerschmiede w południowo-wschodnich Niemczech. Datowane są one na około 11,6 mln lat, czyli na późną epokę miocenu.

Co ciekawe, to niejedyny hominid, który żył tutaj w tym czasie. Kilka lat temu naukowcy w tej samej kopalni odkryli szczątki Danuvius guggenmosi, innego gatunku małpy człekokształtnej, który chodził na dwóch nogach.

Reklama

Specjaliści są zdania, że różnica w wielkości tych dwóch gatunków sugeruje, że prowadziły one odmienne style życia. Kości nowoodkrytego stworzenia wskazują, że były one wykwalifikowanymi wspinaczami i swobodnie poruszały się po drzewach. Małpy te żywiły się miękkimi pokarmami, takimi jak liście, czy miękkie owoce. Z kolei Danuvius żył głównie na ziemi i mógł jeść twardsze pokarmy.

Naukowcy uważają, że oba gatunki mogły egzystować bezproblemowo obok siebie, gdyż żyły w dwóch odmiennych niszach ekologicznych. Warto również dodać, że stanowisko Hammerschmiede jest jedynym w Europie mioceńskim miejscem, w którym udokumentowano więcej niż jeden gatunek małpy człekokształtnej.

Na naszym kontynencie żyły homininy

Naukowcy wskazują, że odkryta w poprzednim roku w Turcji małpa człekokształtna Anadoluvius turkae i odnalezione wcześniej w Grecji i w Turcji szczątki małp człekokształtnych Ouranopithecus oraz szczątki Graecopithecus w Bułgarii mogły w dalekiej przeszłości tworzyć swoistą grupę wczesnych homininów. Niektórzy naukowcy głoszą dość kontrowersyjną teorię, że najwcześniejsze homininy powstały w południowo-wschodniej Europie oraz we wschodnim fragmencie Morza Śródziemnego i przedostały się do Afryki.

Co ciekawe, część specjalistów jest zdania, że wspomniane grupy mogły wyewoluować z przodków, którzy żyli na obszarze Europy Zachodniej i Środkowej. Czy to oznacza, że na obszarze dzisiejszej Polski mogły żyć w przeszłości homininy, które później dały początek człowiekowi? Obecnie nie można tego ani potwierdzić, ani wykluczyć.

W Europie żyło w przeszłości kilka gatunków małp człekokształtnych, lecz wszystkie wyginęły w późnym miocenie, od 11,63 do 5,33 mln lat temu. W głównej mierze było to spowodowane zmieniającym się klimatem. Wcześniej panował tutaj klimat ciepły i wilgotny, dominowały drzewa ciepłolubne.

Jednakże z czasem doszło ochłodzenia. Około 9 mln lat temu gęste lasy zaczęły ustępować miejsca łąkom. Pojawiła się także flora zimnolubna, w tym drzewa szpilkowe. Zmieniająca się szata roślinna spowodowała drastycznie zmniejszenie zasobów pożywienia dla małp człekokształtnych.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Plos One.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy