Wstyd! 99 proc. Polaków popełnia te błędy
Błędy językowe powstają w Internecie jak grzyby po deszczu. Gdzie nie spojrzymy, ktoś nieświadomie kaleczy nasz ukochany, przepiękny język. Coraz częściej ludzie nie przywiązują uwagi do poprawności językowej, przez co zazwyczaj są oni niezrozumiali, postrzegani za mniej inteligentnych i co potwierdzają badania naukowe mniej atrakcyjni.
Dwa tysiące dwudziesty/dwutysięczny dwudziesty
Rok dwutysięczny był tylko jeden, po nim nastąpił dwa tysiące pierwszy, później dwa tysiące drugi i w ten sposób mamy dzisiaj rok dwa tysiące dwudziesty. Zawsze odmieniajmy tylko liczby dziesiątek oraz jedności.
Dziesiąty lutego/dziesiąty luty
Wiele osób nie odmienia nazw miesięcy, ale jest na to prosty sposób. Wystarczy zapamiętać, że pełna data to dziesiąty dzień lutego i już wiemy, że rzeczownik ma wystąpić w dopełniaczu, a nie w mianowniku. Tak samo mówimy i piszemy: 11 stycznia, 14 marca albo 16 października.
Póki co
Skoro już wiemy, który dzisiaj jest, możemy przejść do zwrotów, których na pewno nie ma. Takim zwrotem jest "póki co", który przyszedł do nas z Rosji. Jest on niepożądanym rusycyzmem i nie powinniśmy go używać. Nie jest on nam w żaden sposób potrzebny, a mamy wiele odpowiadających słów/zwrotów takich jak: tymczasem, na razie, aktualnie czy obecnie.
Pod rząd
Tutaj problem jest na tyle poważny, że forma "pod rząd" stała się na tyle popularna, że ludzie nawet nie chcą wierzyć, iż jest z nią coś nie tak. Podobnie jak zwrot "póki co", "pod rząd" jest rusycyzmem i używanie go jest błędem.
Ten show/to show
80 proc. polskich użytkowników Internetu nie wie, że słowo "show" jest rodzaju męskiego. Należy mówić i pisać "ten show", a nie "to show" jak większość osób uważa.
Naprawdę i na pewno/na prawdę i napewno
Prawda łączy, pewność dzieli. "Naprawdę" podobnie jak "zaprawdę" i "doprawdy" piszemy razem. "Na pewno" to wyrażenie przyimkowe, w którego skład wchodzi przyimek "na" i biernik przymiotnika "pewno".
Dokładnie
Gdy sprawdzimy w słownikach definicję słowa "dokładnie", ujrzymy napis "wykonany z dużą starannością, precyzyjny". Nie znajdziemy tam nic w stylu "oczywiście, właśnie, zgadza się, masz rację". Dlaczego tak jest? Ponieważ to słowo ma tylko jedno znaczenie.
Tylny/tylni
Gdy mówimy o rzeczownikach w liczbie pojedynczej zawsze używamy słowa "tylny". Łatwo o błąd, ponieważ antonimem jest wyraz "przedni", który podpuszcza nas do użycia niepoprawnej formy. Kiedy używamy liczby mnogiej, poprawną formą jest słowo "tylni". Tylny zderzak, ale tylni obrońcy.
Linia najmniejszego oporu/najmniejsza linia oporu
Często słyszymy, że ktoś zrobił coś po najmniejszej linii oporu. Jest to trochę przekręcona i na pewno niepoprawna forma. Gdy ktoś wybrał najłatwiejsze rozwiązania, to z pewnością spotkał on mniejszy opór, a nie mniejszą linię.
Z powrotem/Spowrotem
Błąd ten wynika najprawdopodobniej z wymowy, która bywa myląca. "Powrót" to rzeczownik, który z przyimkiem "z" tworzy wyrażenie przyimkowe.
Mateusz Zajega