Zdjęcia dla każdego

Wbrew pozorom wykonywanie zdjęć nie jest takie proste. Niektórzy twierdzą, że niezbędne do tego jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, inni, że to kwestia naszych umiejętności. Chcąc pokazać na zdjęciu zbyt wiele, często nie pokazujemy na nim nic. Ważne jest, by na fotografii objąć to, co istotne. Lecz jak tego dokonać?

Robienie zdjęć może być niezłym hobby
Robienie zdjęć może być niezłym hobbyPicsel123RF/PICSEL

Skupienie się na pokazaniu konkretnego szczegółu jest tutaj dość istotną kwestią - w końcu zależy nam, by odbiorca zdjęcia czuł to samo co my w momencie jego wykonywania. Zwykle staramy się uchwycić na nim to, co przykuwa naszą szczególną uwagę, jednak żadna teoria robienia zdjęć nigdy nie zastąpi nam praktyki. Na samym początku należy więc po prostu je robić, ale w taki sposób, by poznawać możliwości sprzętu, którym się posługujemy. Dobrze jest wypróbować wszystkie ustawienia i tryby naszego aparatu fotograficznego bądź telefonu komórkowego, co z pewnością ułatwi sprawdzenie, kiedy zdjęcia wychodzą najlepiej. Należy także pamiętać o odpowiednim naświetleniu. Gdy znajdujemy się w ciemności, konieczna jest lampa błyskowa, natomiast w otoczeniu dużego blasku nie stosujemy jej, gdyż zdjęcia mogą wyjść prześwietlone.

Jak wygląda doskonała fotografia?

Istnieje wiele zasad wykonywania profesjonalnych zdjęć. Jedną z nich jest trójpodział obrazu. Polega on na tym, że wyobrażamy sobie siatkę na obrazie, który chcemy sfotografować tj. dwie linie pionowe i dwie poziome, a punkty ich przecięcia to miejsca, gdzie znajdować się powinny najważniejsze elementy całej fotografii. Jest to doskonały sposób nadania zdjęciu harmonii. Kolejna z zasad jest plan zdjęcia. Wszystko zależy od tego, co chcemy przedstawić i jaki motyw obierzemy. Można się zdecydować na jeden plan albo na trzy i więcej. Ważne, by wszystko przedstawić w odpowiedniej synchronizacji. Na głównym planie powinno zostać umieszczone to, co ma przykuwać uwagę widza - obiekt ten powinien być ostry i wyraźny. Fotografia nie może być także przesycona - nie można pominąć zachowania równowagi. Chodzi tu o umieszczenie wszelkich barw, cieni, światła i obiektów z zachowaniem odpowiednich proporcji, tak, by nikt nie miał odczucia, że czegoś może być zbyt dużo, lub zbyt mało.

W tym wszystkim chodzi o to, by osoba, która spojrzy na zdjęcie, widziała je tak samo jak i my. Nie zawsze więc stosowanie się do popularnych kanonów jest konieczne. Czasami zdjęcie wyglądające na profesjonalne robimy bardzo spontanicznie, bez konieczności pozowania i ustawiania przedmiotów w odpowiednim miejscu. Ważne, byśmy świadomie eksperymentowali. Zdjęcie zazwyczaj jest ukazaniem ,,chwili". Przemawiają przez nie nastrój, atmosfera oraz wiele innych uczuć dominujących w danej sytuacji.

Ciekawe efekty

Jak wiadomo zadaniem fotografii jest przekazanie emocji jej autora. Aby uzyskać ciekawe efekty, można wykonać zdjęcia podczas zachodu słońca, wykorzystując efekty cieni i naświetleń. Nie zawsze jednak potrzebny jest nam profesjonalny sprzęt, a także miejsce, by zdjęcie było godne uwagi. Można wykorzystywać pomocne opcje programów graficznych takich jak np. Photoshop. Wystarczy użyć tylko kilku opcji: zmiana nasycenia koloru, barwy, rozjaśnienie, ściemnienie, ,,korektor". Ciekawe efekty daje również kontrast barw i cieni, a także kompozycje na szaro-białym tle. Jeśli odpowiednio skomponujemy swoje zdjęcie, tzn. zastosujemy odpowiednią tonację kolorów oraz umieścimy na nim obiekty w ten sposób, który oddziałuje na emocje odbiorcy - można powiedzieć, że intencjonalnie ukształtowaliśmy kompozycję fotografii. Osoby, które szukają profesjonalnego sprzętu fotograficznego, znajdą go tutaj.

Paulina Frankowska

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas