11 miast połączonych w jeden organizm. 120 milionów ludzi zamieszka w chińskim megacity

Wielki projekt prezydenta Chin, Xi Jinpinga, właśnie staje się rzeczywistością. Chińska Dolina Krzemowa ma być największą tego typu na całej planecie i generować rocznie 4,1 bln dolarów PKB w ciągu najbliższych 20 lat.

11 miast połączonych w jeden organizm. 120 milionów ludzi zamieszka w chińskim megacity
11 miast połączonych w jeden organizm. 120 milionów ludzi zamieszka w chińskim megacityGeekweek

Yuegang'ao dawanqu, bo tak brzmi chińska nazwa megacity powstało z połączenia 11 miast i 4 wielkich okręgów gospodarczych. Hongkong ma pełnić rolę centrum finansowo-logistycznego, Makau odpowiadać za turystykę i handel z Brazylią, Shenzhen za innowacje, a Guangzhou być ośrodkiem administracyjnym. Obszar obejmuje miasta/regiony: Hongkong, Makau, Guangzhou, Shenzhen, Zhuhai, Dongguan, Huizhou, Zhongshan, Foshan, Zhaoqing i Jiangmen, ma powierzchnię całej zatoki i zamieszkiwany jest przez 70 milionów ludzi.

Rząd pragnie, by Greater Bay Area, tak naprawdę malutka część Chin, o powierzchni 56 tysięcy kilometrów kwadratowych (100 razy większej od Warszawy), miała decydujący wkład w gospodarkę. Za 20 lat obszar ten będzie zamieszkiwany przez blisko 120 milionów ludzi, a jego PKB będzie wynosiło 4,1 biliona dolarów, czyli więcej od PKB Wielkiej Brytanii.

Najważniejszą inwestycją, która umożliwiła powstanie nowego chińskiego megacity niewątpliwie była budowa i otwarcie w październiku ubiegłego roku najdłuższego morskiego mostu na naszej planecie, czyli Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge. Dzięki niemu można szybko i sprawnie przemieszczać się po całym obszarze chińskiej Doliny Krzemowej.

11 miast połączonych w jeden organizm. Oto Greater Bay Area, chińskie megacity. Fot. Savills.

Ale to nie koniec wielkich planów prezydenta Xi Jinpinga. Zamierza on zbudować największe miasto świata, które powstać ma na podbudowie Pekinu, stolicy kraju. Aby uzmysłowić Wam, jak wielkie ma to być megapolis, wyobraźcie sobie, że jego powierzchnia ma wynosić aż 212 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli ma być 4 razy większe od opisywanego powyżej megacity Greater Bay Area i aż 410 razy większe od Warszawy, zajmować 2/3 terytorium Polski lub niemal połowę obszaru Hiszpanii.

Na tak gigantyczny zespół miejski, w którym będzie żyło 130 milionów ludzi, mają złożyć się dziesiątki miast, zarówno te już istniejące, jak i te właśnie powstające. Metropolia Jing-Jin-Ji połączy miasto Tianjin, Pekin oraz całą prowincję Hebei. Przemieszczanie się na terenie miasta ma być ułatwione dzięki budowanej szybkiej kolei, która będzie woziła pasażerów z prędkościami dochodzącymi do 500 km/h.

Władze najliczniejszego pod względem ludności kraju świata zdecydowały się na uczynienie takiego kroku, w obliczu coraz większego zanieczyszczenia powietrza w Pekinie. W ramach projektu najbrudniejszy przemysł zostanie przeniesiony poza jego granice, a samo centrum Jing-Jin-Ji ma skupić się na rozwoju kulturalnym i wspierać przemysł wysokich technologii.

Źródło: GeekWeek.pl/Xinhua / Fot. Xinhua/Google Maps/Savills

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas