Barndominium - czy chciałbyś zamieszkać w stodole?
Jest przestronniejsza niż loft, bywa tańsza niż apartament, a przy tym jest niezwykle niepozorna. Na razie zyskuje coraz większą popularność w Stanach, ale niewykluczone, że ten trend kiedyś trafi do Europy. O ile pogodzimy się z myślą o zamieszkaniu w... stodole.
"Barndominium" - to moda która narodziła się w północnym Teksasie. Pewna firma budowlana wyspecjalizowała się w przeróbce stodół i budynków gospodarczych na luksusowe i dyskretne zarazem posiadłości. Okazało się, że pomysł spodobał się Amerykanom i od 2000 roku Morton Buildings zrealizowało już tysiące takich inwestycji w całym kraju.
Jedną z największych mieszkalnych stodół znajdziemy w McKinney w stanie Teksas. Właścicielami nieruchomości są Paul i Judy Pogue. Powierzchnia mieszkalna ich budynku to prawie 560 metrów kwadratowych. I choć z zewnątrz jest nudno, w środku naprawdę jest na czym zawiesić oko.
Podłogi oraz ściany wykonane są ze szlachetnego drewna, kanapy sofy i fotele wykonane są z wysokogatunkowej skóry. Z sufitu zwisają zdobione żyrandole, a w salonie zainstalowany jest markowy system audio. Oczywiście jest też klimatyzacja i ogrzewanie podłogowe.
Aż do 2001 roku obecna posiadłość państwa Pogue służyła jako stajnia. Decyzję o radykalnej przebudowie małżeństwo podjęło po zapoznaniu się z pierwszymi realizacjami firmy Morton Buildings. Do dziś jej nie żałują...
Piętnastoletnie "Barndominium" do dziś jest dla wielu jednym z najbardziej wyjątkowych domów w Teksasie. Wyjątkowości tego miejsca nie da się jednak stwierdzić, przejeżdżając obok drogą. Trzeba wejść do środka i przekonać się na własne oczy.
"Wszyscy reagują tak samo. Krzyczą: O mój Boże, to jest niesamowite!" - zdradziła Judy Pongue w rozmowie z reporterem stacji NBC5 News.
Zarówno Judy, jak i Paul kochają przestrzeń. Pan domu docenia zwłaszcza miejsce, w którym wyeksponować może swoje trofea łowieckie oraz kolekcję samochodów. Pani domu cieszy się, że w ich domu nigdy nie zabraknie miejsca dla rodziny i przyjaciół.
Inne projekty firmy również robią wrażenie i wyglądają efektownie nawet z zewnątrz. Przeszklona i jasna stodoła Roberta i Harriet z Beardstown w stanie Illinois, czy położona między palmami posiadłość Toma i Cindy z New Smyrna na Florydzie naprawdę rozbudzają wyobraźnię.
Ceny tych inwestycji wcale nie są aż tak kosmiczne, jak mogłoby się wydawać. Przedstawiciele firmy oceniają zakres kosztów między 80, a 200 tysiącami dolarów. Cóż, może faktycznie warto przeszczepić tę ciekawą ideę na polski grunt i spojrzeć na nasze lokalne stodoły nieco bardziej przychylnym okiem...