Często jeździsz do pracy rowerem? Masz większą szansę na dłuższe życie

Brytyjscy naukowcy podsumowali właśnie 25 lat danych na temat rowerzystów i podzielili się z nami wynikającym z nich związkiem między jazdą na rowerze a długością życia.

Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Cambridge oparli swoje badania danych ze spisów ludności obejmujących 300 tysięcy osób dojeżdżających do pracy w Anglii i Walii w latach 1991-2016. Sugerują one, że istnieje ogromny związek między unikaniem dojeżdżania do pracy samochodem i ryzykiem wczesnej śmierci, a jeżdżenie rowerem, chodzenie albo dojeżdżanie do pracy pociągiem redukuje ryzyko raka i chorób układu krążenia. Autorzy badań jednocześnie dołączają do grupy ekspertów, którzy polecają właśnie taki sposób docierania do pracy, kiedy tylko obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostaną poluzowane. 

Reklama

Analiza pokazała, że osoby dojeżdżające do pracy rowerem mają o 20% zredukowane ryzyko przedwczesnej śmierci i 24% chorób układu krążenia w stosunku do tych korzystających z samochodów. Co więcej, wskazano również na 16% mniejsze ryzyko śmierci z powodu nowotworu i 11% redukcję zachorowań na nowotwory w ogóle, podczas gry grupa chodząca do pracy może liczyć na wartość na poziomie 7%. Jeżeli zaś chodzi o osoby dojeżdżające do pracy pociągiem, to mogą liczyć na 10% zredukowane ryzyko wczesnej śmierci, 20% redukcję śmierci z powodu chorób układu krążenia i 12% redukcję możliwości zachorowania na nowotwory. 

Mówiąc krótko, to kolejne potwierdzenie ostatnich zaleceń, które mówią o plusach dojeżdżania do pracy inaczej niż samochodem. W 2017 roku naukowcy z University of Glasgow przyjrzeli się nawykom 263 tysięcy osób i doszli do podobnych wniosków, wskazując na obniżenie ryzyka chorób serca, nowotworu czy przedwczesnej śmierci. W 2015 roku na University of Utrecht wykazano zaś, że dojeżdżanie do pracy rowerem zapobiega w Holandii aż 6500 zgonów każdego roku i dodaje 6 miesięcy do długości życia w porównaniu ze statystycznym Holendrem. Jak więc widać, teraz mamy już pewność, szczególnie że najnowsze badania dotyczą ogromnej grupy testowej i okresu 25 lat. 

Warto jednak zaznaczyć, że naukowcy nie brali tu pod uwagę takich czynników jak palenie/niepalenie czy nawyki żywieniowe, a można śmiało założyć, że jeśli ktoś decyduje się na dojeżdżanie do pracy rowerem, to zdrowy tryb życia nie jest mu obcy. Oznacza to, że nie można powiedzieć wprost, że to samo jeżdżenie rowerem zapewnia dłuższe życie, ale z pewnością się do niego przyczynia. Należy też pamiętać, że w obecnej sytuacji (i zapewne także najbliższej przyszłości) jest szczególnie ważne, bo może uchronić nas przed zarażeniem Covid-19 - to samo można powiedzieć o własnym aucie, ale badacze ostrzegają, że masowe korzystanie z samochodów będzie katastrofalne (szczególnie w połączeniu z siedzeniem w domu) nie tylko dla naszego zdrowia, ale i środowiska. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy