Czytanie jest męskie: Na krawędzi
Urban Waite w powieści "Na krawędzi" serwuje czytelnikom kawał dobrej sensacji. Fabuła łapie za gardło bardzo szybko i nie puszcza aż do ostatnich stron. W tle szalonej akcji toczy się równie interesujący wątek - zrujnowanych relacji ojca z synem i próby odzyskania rodzinnego honoru.
Głównymi bohaterami powieści są Phil Hunt i Bobby Drake. Pierwszy z nich to w głębi duszy porządny facet, który podjął w życiu kilka złych decyzji. Przez jedną z nich spędził dziesięć lat w więzieniu, inna, w połączeniu z ciągłymi problemami finansowymi, sprawiła, że dorywczo zajmuje się szmuglowaniem narkotyków.
"Kiedy jesteś głodny, jesz. Kiedy chce ci się pić, pijesz. A kiedy jesteś spłukany, przemycasz do kraju heroinę o wartości dziewięćdziesięciu tysięcy dolarów. Czasami dwieście kilo heroiny".
Dlatego Hunt o nic nie pyta. Odbiera przesyłkę i dostarcza pod wskazany adres. Pieniądze jakieś z tego są, chociaż nie takie, jakie by sobie wymarzył. Dawno chciał odejść z narkobiznesu, ale inaczej nie potrafi zarabiać na chleb i utrzymanie hodowli koni - wielkiej miłości Phila i jego żony.
Drugi bohater powieści, Drake jest zastępcą szeryfa. To dobry policjant. Nosi kowbojski kapelusz i pilnuje porządku w niewielkim miasteczku. Któregoś dnia znajduje na pustkowiu porzucony samochód. Przeczucie każe mu ruszyć tropem kierowcy.
Równolegle odbywa inną wędrówkę - śladem swojego ojca. Stary Drake odsiaduje wyrok za przemyt narkotyków, niepogodzony z ojcem i samym sobą Bobby chce za wszelką cenę zaznać ukojenia i zmazać plamę na rodzinnym honorze. Jego ojciec był kiedyś szeryfem.
Którejś nocy podczas pościgu dość przypadkowo spotyka na leśnej polanie Hunta, mającego odebrać narkotyki. Mężczyzna ucieka, a Drake rusza w pogoń za nim i własną przeszłością. Zastępca szeryfa szuka sprawiedliwości, a Phila zaczynają szukać gangsterzy z kartelu narkotykowego.
Tempo akcji gwałtownie wzrasta, kiedy do rozgrywki dołącza bezwzględny zabójca i psychopata Grady Fisher, agenci z DEA i Wietnamki szmuglujące narkotyki w połkniętych kapsułkach.
Magazyn "Esquire" uznał książkę Waite’a za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2011 roku. Jesienią tego roku doczekała się polskiego wydania. "Na krawędzi" to pomysłowo napisana powieść sensacyjna. Postaci są wyraziste, wielowymiarowe, a fabuła rozbudowana; wciąż odkrywa przed czytelnikiem nowe, niezbadane zakamarki. Ciekawa propozycja dla fanów gatunku.
***
Czytanie jest męskie to stały cykl serwisu Facet. Pojawią się w nim wybrane książki, które warto przeczytać. Będą kryminały, thrillery, horrory, będzie też literatura faktu, biografie i lżejsze klimaty. Czasem, jak przystało na prawdziwego faceta, nawet się wzruszymy.
Wpadła ci w ręce ciekawa książka i chcesz ją polecić? Napisz do mnie (dariusz.jaron@firma.interia.pl) albo tweetnij (https://twitter.com/DarekJaron).