Reklama

Formula Rossa: Kolejka tak szybka, że trzeba założyć gogle

Jej wagoniki potrafią rozpędzić się do zawrotnej prędkości 240 kilometrów na godzinę. To na tyle niebezpieczne dla pasażera, że musi mieć na oczach ochronne okulary. Oto Formula Rossa, czyli najszybszy rollercoaster na świecie.

Prędkość 240 kilometrów na godzinę utrzymuje co prawda niecałe pięć sekund, ale to wystarczy, aby wgnieść w fotel nawet najbardziej doświadczonego miłośnika parków rozrywki. Formula Rossa, kolejka znajdująca się w parku rozrywki Ferrari World w Abu Dhabi, to najszybszy tego typu obiekt na naszej planecie. 

Jak mówią twórcy rollercoastera, głównym zamierzeniem było to, aby pasażerowie mogli doświadczyć choć przez chwilę tego, co czują kierowcy Formuły 1, kiedy rywalizują na torze. 

Ze względów bezpieczeństwa goście muszą założyć ochronne okulary. Nikt nie chciałby ryzykować, aby przy prędkości 240 kilometrów na godzinę wleciała mu oka muszka albo ziarenko piasku...

Reklama

Ferrari zaprosiło nawet pewnego razu swoich kierowców - Fernando Alonso i Felipe Massę, aby przejechali się  w jednym z wagoników. Gwiazdy także musiały rzecz jasna założyć specjalne gogle.

Trasa rollercoastera powstała na bazie autentycznego, włoskiego toru wyścigowego Autodromo Nazionale Monza. Przeciążenia na Formula Rossa dochodzą nawet do 4,8G. 

Dzięki specjalnym układom hydraulicznym w początkowym momencie rozpędza się od 0 do 100 kilometrów na godzinę zaledwie w dwie sekundy. Ale oczywiście głównym argumentem przyciągającym tłumy jest zawrotna prędkość.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama