Gwałty, przeważnie małżeńskie
Według Fundacji Feminoteka, w Polsce statystyki policyjne i sądowe odnotowują zaledwie 8 procent gwałtów wobec kobiet. Według raportu przedstawionego przez Fundację najczęstszym rodzajem gwałtów jest przemoc seksualna w małżeństwie lub w bliskiej relacji intymnej.
To wszystko przez patriarchat
W jej ocenie należałoby mówić o gwałcie jako problemie systemowym. Nie traktować go tylko jako przestępstwo, ale jako przejaw struktury społecznej, w której nie ma równouprawnienia kobiet.
Seksuolog, biegły sądowy Andrzej Depko potwierdza, że do zgwałceń kobiet najczęściej dochodzi w relacjach małżeńskich lub w związku partnerskim. Przestrzega jednak przed patrzeniem na te sytuacje jak na zjawisko polityczne.
Chłopie, robisz źle
Andrzej Depko tłumaczy, że również w mężczyznach takie sytuacje budzą lęk i wywołują wyrzuty sumienia, ponieważ osoba o prawidłowym systemie wartości w takich sytuacjach zdaje sobie sprawę, że postępuje nieprawidłowo.
Seksuolog powiedział, że dokonywanie aktów przemocy seksualnej jest zawiązane z zaburzeniami osobowości sprawcy.
Uczmy dzieci
Fundacja Feminoteka domaga się także wprowadzenia tematyki związanej z przeciwdziałaniem przemocy seksualnej do programów szkół.