Jak decydować, żeby nie żałować?

Przy zliczeniu decyzji, jakie trzeba podjąć każdego dnia, niejedna osoba byłaby zaskoczona. Jedne z nich są proste, inne decydują o naszym przyszłym życiu, jeszcze inne są tylko formalnością.

Przed dokonaniem trudnej decyzji, zrelaksujmy się i zapomnijmy o czekającym nas zadaniu
Przed dokonaniem trudnej decyzji, zrelaksujmy się i zapomnijmy o czekającym nas zadaniuEast News

Czy tego chcemy czy nie codzienne stajemy przed różnego typu wyborami. Niestety zdarza się, że część z nich okazała się nietrafiona, a idące za nią konsekwencje przerosły nasze oczekiwania. Co zrobić, żeby podjęcie decyzji było łatwiejsze?

Oceń znaczenie

Piętnastominutowe zastanawianie się czy kupić jogurt truskawkowy czy poziomkowy, zwyczajnie nie ma sensu. Nie wpłynie to na nasze życie a marnowanie energii na coś mało istotnego do niczego nie prowadzi. Zastanówmy się jaką wartość ma dana decyzja, jeśli jest to coś trywialnego nie należy się nad tym rozwodzić, natomiast jeśli przypiszemy temu dużą wagę, poświęćmy problemowi więcej czasu.

Wypisz plusy i minusy

Naoczne uzmysłowienie sobie pewnych informacji i ich segregacja, może przedstawić je w zupełnie innym świetle, niż to co chaotycznie krąży w naszych myślach. Zestawienie wszystkich zysków i strat może ułatwić podjęcie decyzji, a dodatkowo może zainspirować do nowych, lepszych rozwiązań.

Po radę do przyjaciela

Intensywne skupienie się na danym problemie sprawia, że zaczynamy myśleć schematycznie a nasza kreatywność w dużej mierze zanika. Czasami warto problem przedstawić komuś innemu, który zobaczy go z zupełnie innej perspektywy. Subiektywizm w przedstawianym przez nas opisie jest nieunikniony. Starajmy się zatem, zrelacjonować daną sprawę, opierając się główne na faktach. Emocji używajmy jeśli jest to konieczne, aby nie wpłynąć na ocenę i tok myślenia drugiej osoby, co wiąże się z ryzykiem nie wniesienia do sprawy nic nowego.

Zapomnij o problemie

Wspomniana koncentracja na problemie obniża efektywność naszego myślenia i działania. Przed dokonaniem trudnej decyzji, zrelaksujmy się, zapominając przez chwilę o ciążącym na nas zadaniu. Forma jest dowolna, wedle preferencji - zarówno indywidualna jak i grupowa. Regeneracja sił i pozytywna energia pozwolą zdystansować się do problemu, dzięki czemu wybór jednej z opcji lub pojawienie się zupełnie nowej może okazać się znacznie prostszy.

Rzut monetą

Zabawne i dziecinne? Ustalenie, że orzeł to rozwiązanie A, reszka to zachowanie podjęte w kierunku B jest działaniem, podpowiedzią czysto psychologiczną. W momencie rzutu, pojawia się w nas nadzieja i liczenie na to, aby wypadł konkretny rewers, np. reszka, bo to rozwiązanie było nam bliższe. Takie pozorne ślepe oddanie się losowi, uświadamia nam, który wybór jest dla nas ważniejszy i do którego jesteśmy bardziej przekonani.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas