Jak wyprzedzić swój Jet lag?

Poznaj sposoby na uniknięcie złego samopoczucia po podróży niezależnie od strefy czasowej

jet
jet123RF/PICSEL
Istnieją sprawdzone sposoby, żeby złagodzić Jet lag
Istnieją sprawdzone sposoby, żeby złagodzić Jet lag123RF/PICSEL

Każdy z nas, kto kiedykolwiek podróżował pomiędzy różnymi strefami czasowymi np. z Warszawy do Nowego Jorku czy Singapuru, doskonale wie czym jest Jet lag.  W skrócie jest to stan, kiedy nasz zegar biologiczny po skrzyżowaniu z różnymi strefami czasowymi nie pozwala od razu cieszyć się wypoczynkiem po wylądowaniu.

Podobno nie wszyscy reagujemy na zmianę stref czasowych tak samo. Większość z nas jeszcze kilkanaście godzin po podróży czuje zmęczenie, ma problemy z koncentracją, bóle głowy, a nawet migreny. Petr Duchek z British Airways  twierdzi:

- Jet lag jest do opanowania, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki w celu jego złagodzenia. Przede wszystkim należy zredukować stres przed i w trakcie podróży, odpowiednio się wyspać, ograniczać spożycie alkoholu i kofeiny. Dobrze jest też zrobić kilka ćwiczeń przed wylotem.

Jet lag pojawia się przeważnie podczas lotów w kierunku równoleżnikowym (wschód-zachód), a jego nasilenie uzależnione jest od ilości przekraczanych stref czasowych. Nasz organizm gorzej znosi podróże na wschód, ze względu na skrócenie doby w tym regionie. Loty w stronę zachodnią tolerowane są przez nas znacznie lepiej. Okazuje się, że zdecydowanie łatwiej przyzwyczajamy się do dłuższego dnia. Niezależnie jednak, w którym kierunku lecimy, powinniśmy pamiętać o kilku cennych wskazówkach:

Sen, sen i jeszcze raz sen

Zróbmy wszystko, aby dobrze się wyspać przed długim lotem. Sen jest kluczowym sposobem na uniknięcie Jet lag. Ruszanie w podróż z deficytem snu może spowodować, że zarówno wyjazd prywatny jak i służbowy zaliczymy do nieudanych ze względu na złe samopoczucie. Co więcej, jeżeli stresujemy się przed podróżą i budzimy się w środku nocy najlepiej położyć się do łóżka trochę później i wstać wcześniej niż zwykle by zachować ciągłość snu.

Dodatkowy wypoczynek w trakcie lotu również pozwala uniknąć zmęczenia po podróży. Z tej przyczyny wielu przewoźników na trasach długodystansowych wyposażyła swe samoloty w fotele, które mogą służyć również jako łóżka i pozwalają na odpowiednią dozę wypoczynku.

Warto korzystać z opasek na oczy, albo specjalnych lampek
Warto korzystać z opasek na oczy, albo specjalnych lampek123RF/PICSEL

Zgodnie ze swoim zegarem biologicznym

Kiedy pojawia się dysonans pomiędzy zegarem biologicznym a czasem rzeczywistym, zauważamy problemy z zaśnięciem w nowej strefie czasowej. Przed wylotem możemy użyć kalkulatora, który przelicza różnicę godzin i jednocześnie umożliwia kontrolę Jet lag. W trakcie lotu warto skorzystać z masek na oczy ułatwiających zasypianie bądź zaświecić lampkę, która imitując naturalne światło pozwala nam cieszyć się dniem, gdy według nowej strefy czasowej jest jeszcze noc. Należy o tym pamiętać, ponieważ bardzo pomaga to utrzymać dobowy cykl.

Zwracamy uwagę na nasz talerz

Lekkostrawne jedzenie i proste ćwiczenia fizyczne także ułatwiają dostosowanie się do nowej strefy czasowej. Przed podróżą i w trakcie lotu staraj się jeść regularnie lekkie posiłki, takie jak sałatki, ryby lub delikatne białe mięso. Po wylądowaniu odżywiaj się natomiast według panującej na miejscu strefy czasowej. Zanim wsiądziemy do samolotu należy pomyśleć również o odpowiednim nawodnieniu.

Dieta w czasie podróży to również ważna rzecz
Dieta w czasie podróży to również ważna rzecz123RF/PICSEL

Wysokości sprzyjają utracie wody, dlatego należy kontrolować ilość spożywanej kawy oraz alkoholu, a w zamian pić wodę, niegazowane napoje i soki. Doskonale w samolotach sprawdza się i smakuje sok pomidorowy. Korzystając z cateringu na pokładach sammolotów mamy do wyboru szereg potraw, które doskonale sprawdzają się na wysokościach i umożliwiają nam zminimalizować Jet lag. Dodatkowo każdy w trakcie rezerwacji biletów może zaznaczyć i wybrać na stronie przewoźnika dania dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb: dietetyczne, bezglutenowe, wegetariańskie czy wegańskie.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas