Reklama

6 wynalazków MacGyvera: Jak przy pomocy scyzoryka zbudować... skrzydła!

Wszechstronna wiedza, nieprzeciętna inteligencja i umiejętność łączenia z pozoru nie pasujących do siebie przedmiotów ratowały słynnego MacGyvera z każdej opresji. Jednak były agent służb specjalnych nie dałby rady skonstruować takich niezwykłych urządzeń jak skrzydła unoszące się pod ciśnieniem czy aspirynowa bomba, gdyby nie gadżet, z którym nigdy się nie rozstawał.

Niewielki, czerwony scyzoryk Victorinox - niezwykle funkcjonalne narzędzie, było najwierniejszym kompanem wszystkich przygód MacGyvera i to dzięki niemu powstały tak pomysłowe rzeczy jak:

1. Toksyczna broń (“Target MacGyver")

Bierność i czekanie na ratunek nigdy nie były w stylu MacGyvera. Zamiast tego wolał działać. Taką też strategię przyjął, gdy w odcinku "Target MacGyver" uciekał wraz z dziadkiem przez las przed dwoma uzbrojonymi mężczyznami. Z pozoru bezbronny MacGyver, dzięki opanowaniu i świetnej znajomości roślin szybko znalazł wyjście z opresji.

Reklama

Wystarczyło dobrze się rozejrzeć, by znaleźć trującą pokrzywę, następnie naciąć ją scyzorykiem, aby wydobyć toksyczny sok i umieścić go na wystruganej dużym ostrzem strzałce, która w połączeniu z długą, cienką trzciną stała się dmuchawką z zatrutymi pociskami.

2.  Bomba z tabletek na przeziębienie (“Pilot")

Czasem warto się przeziębić. MacGyver przekonał się o tym, gdy w odcinku pilotażowym serialu wraz ze swoją towarzyszką musiał wydostać się z podziemnego laboratorium, w którym  zostali uwięzieni. Udało mu się znaleźć materiały wybuchowe, ale by ich użyć i przeprowadzić reakcję chemiczną, potrzebował umieścić je w niedużych, rozpuszczalnych w wodzie osłonkach. Na szczęście dziewczyna miała przy sobie tabletki na grypę, które były zamknięte w kapsułkach rozpuszczających się w wodzie..

MacGyver wysypał z nich lek i przy pomocy scyzoryka precyzyjnie wypełnił kapsułki środkiem wybuchowym. Do rozsadzenia ściany potrzebował już tylko słoja wypełnionego wodą, w którym umieścił kapsułki. Po zetknięciu sodu z wodą doszło do gwałtownego wybuchu, który wyrwał dziurę w ścianie i umożliwił ucieczkę.

3. Odpalenie lontu bez zapałek (“The Wish Child")

Opanowanie to jedna z najważniejszych cech MacGyvera. Spokój nie opuścił go nawet wtedy, gdy obudził się w zamknięciu pośród stosu fajerwerków. Przy pomocy ostrza szwajcarskiego scyzoryka MacGyver zdjął szkło z tarczy swojego zegarka i skupiając światło słoneczne na bezpieczniku, odpalił lont bez użycia zapałek, dzięki czemu wydostał się z zamknięcia.

4. Naprawa świecy zapłonowej improwizowaną spawarką (“Cease Fire")

Jedną z najstarszych funkcji scyzoryka Victorinox jest otwieracz do konserw. Już pierwsza dostawa noży dla Armii Szwajcarskiej z 1891 roku zawierała scyzoryki, którymi można było otworzyć metalowe puszki. Ten element posłużył MacGyverowi do uruchomienia świecy zapłonowej starej motorówki przy użyciu improwizowanej spawarki, którą sam skonstruował. Następnie Angus uruchomił silnik łodzi i w ten sposób zdołał uciec przed ścigającymi go przeciwnikami.

5. Zamknięte drzwi i kuchenny dystraktor (“Targer MacGyver")

Ze scyzorykiem Victorinox z pozoru niewykonalne zadania stają się przysłowiową "bułką z masłem". Używając szpikulca, będącego elementem scyzoryka Victorinox, MacGyver otworzył zamknięty od wewnątrz zamek i dostał się do domu, w którym przetrzymywana była zakładniczka. Aby odwrócić uwagę porywaczy MacGyver skonstruował misterny układ, składający się z garnków kuchennych i innych elementów wyposażenia kuchni, które spadając, odwróciły uwagę porywaczy. MacGyver jak zawsze mógł liczyć na czerwony scyzoryk - wiernego kompana, dzięki któremu zrealizował swój plan i uratował więzioną kobietę.

6. "Skrzydła" pod ciśnieniem (“The Stringer")

Najciekawsze pomysły wpadały MacGyverowi do głowy w wyjątkowo ekstremalnych sytuacjach. Postrzelony przez przetrzymujących go na statku przeciwników z pomocą swojego syna, skonstruował działające pod ciśnieniem urządzenie, umożliwiające podniesienie człowieka na kilkanaście metrów w górę. Głównym elementem konstrukcji były plastikowe rurki przewodzące skompresowane powietrze, które MacGyver połączył z pasami bezpieczeństwa za pomocą scyzoryka Victorinox. W ten sposób stworzył uprząż, która niemal jak w filmach science fiction pozwoliła im wzbić się w powietrze.

Trudno stwierdzić, czy to MacGyver stworzył legendę scyzoryka, czy może odwrotnie...? Jedno jest pewne - wizerunek głównego bohatera z rolką taśmy klejącej i scyzorykiem Victorinox w ręku na wiele lat ukształtował postrzeganie "Szwajcarskiego Noża Oficerskiego" i jego pozycję w kulturze masowej. A liczne przygody MacGyvera, udowadniają, że scyzoryk może przydać się w najbardziej nieoczekiwanej sytuacji.

Przekonał się o tym również Chris Hadfield, kanadyjski astronauta, który posłużył się nim do otwarcia zablokowanego włazu w Sojuzie na nieistniejącej już rosyjskiej stacji kosmicznej Mir. Astronauta spuentował to wydarzenia w swojej książce "An Astronaut’s guide to life" słowami: "Zawsze noś przy sobie scyzoryk, szczególnie opuszczając planetę". 

Ty też możesz poczuć się jak MacGyver! Weź udział w konkursie i opisz historię, w której scyzoryk Victorinox mógłby uratować cię z opresji. Zwycięzcami zostaną autorzy najciekawszych historii. Limit znaków wynosi 1200 ze spacjami. Do wygrania jest 8 kultowych scyzoryków Huntsman marki Victorinox.

Odpowiedzi zatytułowane "MacGyver" należy przysyłać na adres: facet_konkurs@firma.interia.pl do dnia 25 lutego. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 marca 2016 roku.

Powodzenia!

Regulamin

***

Huntsman to scyzoryk wielofunkcyjny z rozbudowanym zestawem narzędzi. Symbol jakości, funkcjonalności i niezawodności. Idealny dla każdego miłośnika dalekich wypraw i szybkich wypadów za miasto. Jest to też sprawdzony gadżet dla wielbiciela wyjątkowych produktów z ciekawą historią w tle - w końcu szwajcarski scyzoryk znajduje się m.in. na wyposażeniu żołnierzy szwajcarskiej armii, a jego niezrównane walory użytkowe udowadniał w niemal każdym odcinku sam Angus MacGyver.

Fanami kultowego scyzoryka są dziś także m.in. były prezydent USA George H.W. Bush (który odwiedził fabrykę i własnoręcznie złożył swój wymarzony model), były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, a nawet Dalai Lama. Scyzoryk Victorinox znajduje się także na wyposażeniu astronautów NASA oraz w zbiorach prestiżowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

HUNTSMAN, Funkcje

1.             Ostrze, duże

2.             Ostrze, małe

3.             Otwieracz do puszek

4.             Śrubokręt 3 mm

5.             Otwieracz do kapsli

6.             Śrubokręt 5 mm

7.             Przyrząd do zdejmowania izolacji

8.             Rozwiertak, szpikulec i szydło

9.            korkociąg

10.          Nożyczki

11.          Piła do drewna

12.          Wielofunkcyjny hak

13.          Wykałaczka

14.          Pęseta

15.          Kółko na klucze


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy