7 innowacyjnych funkcji Androida O

Już prawdopodobnie we wrześniu tego roku będziemy mogli przetestować nowe możliwości kolejnej wersji systemu operacyjnego dla telefonów oraz tabletów. Niektóre z nich znacząco wpłyną na sposób działania urządzeń oraz samego systemu.

Już od kilku miesięcy użytkownicy Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel oraz Pixel XL mogą korzystać z deweloperskiej wersji systemu operacyjnego.  Aby ją zainstalować, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej oraz poczekać do 24 godzin na udostępnienie aktualizacji. Według ekspertów najbardziej prawdopodobnym miesiącem na premierę nowej wersji systemu Google dla wszystkich użytkowników jest wrzesień. Bardzo możliwe, że wtedy też zostanie zaprezentowana druga generacja urządzeń Pixel.

1. Wstrzymaj aktualizację systemu

Dotychczas najnowsza wersja systemu pobierała się automatycznie, bez ingerencji użytkowników. Nowa wersja daje jednak możliwość przerwania tego procesu w dowolnej chwili - to niezwykle proste ale również przydatne rozwiązanie. Ponadto jest częścią testowanej właśnie aktualizacji usługi Google Play, która stopniowo będzie wdrażana dla większej ilości użytkowników. Konsumenci nie muszą więc obawiać się już o pakiet internetowy bądź stan naładowania baterii.

Reklama

2. Zupełnie nowe emoji

Nowy system, oprócz funkcji użytkowych, zadbał także o wartości estetyczne. Dostępne dotychczas emoji zostały zastąpione przez znacznie lepsze grafiki. Warto podkreślić, że nowe "buźki" nie będą wymagały aktualizacji całego systemu, ale będzie można je wdrażać poprzez specjalną bibliotekę w aplikacjach. W tym celu Google stworzyło specjalną bibliotekę, w ramach której będzie udostępniać nowe obrazki. Zostaną one zaimplementowane do programów, przez co dostępność nowych grafik nie będzie wyłącznie związana z najnowszą wersją Androida. Prawdopodobnie będzie to jednak rozwiązanie opcjonalne.

3. Inteligentne odpisywanie na wiadomości

Smart Text Selection wykorzystuje sztuczną inteligencję. System zapoznaje się z kontekstem treści w telefonie i pozwala na sprawniejsze wykonywanie typowych akcji. Jak to działa? Zaznaczony przez nas element zostanie przeanalizowany, a użytkownik otrzyma kompletną listę działań, które można wykonać wykorzystując dany fragment tekstu. Przykładowo, jeśli zaznaczyliśmy adres restauracji, Android O zaproponuje nam skorzystanie z Google Maps.

4. Jeszcze szybsze działanie

Producenci popracowali także nad czasem działania urządzenia z systemem Android na jednym cyklu ładowania. Dzieje się to poprzez optymalizację sposobu działania aplikacji w tle. Ponadto, użytkownicy zauważą znaczącą poprawę szybkości uruchamiania urządzeń. Najnowszy system oferuje także lepszą wydajność w trakcie renderowania grafiki.

5. Oczekiwany Picture-In-Picture

Długo oczekiwany tryb pozwala na uruchomienie np. okienka z filmem również podczas wykonywania innych czynności. Na początku, usługa ta będzie dostępna wyłącznie na YouTube oraz Google Duo, ale z czasem prawdopodobnie z tego rozwiązania będą mogły także skorzystać programy innych firm.

6. Nowy rodzaj powiadomień

Android O wprowadzi także całkiem odmienny system powiadomień. Do tej pory, tego rodzaju wiadomości pojawiały się na belce. Nowa funkcja sprawia, że informacje będą pojawiały się w postaci kropki znajdującej się na ikonie. Pozwala to na sprawdzenie ich bez konieczności rozwijania belki.

7. Funkcje usprawniające działania systemu

Oprócz nowych możliwości, przydatnych dla pracownika, nowy system Android to także modyfikacje, które znacznie ulepszają jego działanie. Przede wszystkim, w tej wersji, nietypowe czcionki będą współdzielone przez aplikacje, a nie jak dotąd osadzane osobno na każdym APK. Przyczyni się to znacznie do zmniejszenia ich rozmiaru po instalacji w urządzeniu.

Prawdopodobnie nie są to wszystkie innowacyjne funkcje najnowszego Androida O, a duża większość z nich zostanie zaprezentowana tuż przed premierą systemu. Możliwe, że wiele z nowych opcji, będzie związana ze sztuczną inteligencją, gdyż główne działania firmy idą właśnie w tym kierunku.

Monika Szczurowska

Mobileclick.pl.
Dowiedz się więcej na temat: Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy