Aplikacja AlkyRecovery ochroni osoby uzależnione od alkoholu
Polski startup addictions.ai zapowiada, że aplikacja AlkyRecovery, wspierająca walkę z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu oraz ich bliskich, będzie wykorzystywała algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego. Tym samym będzie to pierwsza na świecie aplikacja, która zyska możliwość dokonania oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych.
Dane, za zgodą użytkowników, będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań (NLP), treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz Facebooka, Twittera i Spotify.Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w 2017 roku problem alkoholizmu dotknął już ok. 600 - 800 tysięcy Polaków, a z każdym rokiem liczba ta rośnie o kolejne 350 tys. osób. Z kolei problem nadmiernego, szkodliwego picia dotyczy 3 mln mieszkańców.
- Problem alkoholizmu w Polsce jest bardzo rozległy i często dotyka osób, których nigdy nie podejrzewalibyśmy o skłonności do nadużywania, czyli z grupy tzw. alkoholików wysoko funkcjonujących. Problem stanowią również obawy przed przyznaniem się do uzależnienia, a w konsekwencji również udziałem w terapiach. Stworzyliśmy aplikację mobilną, która nie tylko jest w stanie określić skalę problemu u konkretnej osoby, ale również - dzięki zaawansowanym algorytmom i zaangażowanej społeczności - zmienić nawyki - powiedział Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji AlkyRecovery.Premiera aplikacji AlkyRecovery miała miejsce w 2016 roku i od tego czasu zainstalowało już blisko 5000 użytkowników, którzy każdego dnia otrzymują wsparcie w utrzymaniu abstynencji. Aplikacja wyposażona jest w szereg skomplikowanych algorytmów, które automatycznie motywują, doradzają i kontrolują stan samopoczucia użytkownika. System zawiera m.in. takie funkcjonalności, jak: dzienniczek uczuć i głodu, określających stan użytkownika, publiczny czat czy bazę wiedzy z zagadnieniami dotyczącymi uzależnienia od alkoholu. Od kwietnia br. dostępne są również bezpłatne konsultacje online z terapeutami, którzy dwa razy w tygodniu służą indywidualną pomocą i wsparciem. W tym roku mają pojawić się również prywatne spotkania w formie audio i wideo.Marcin Brysiak, pomysłodawca platformy addictions.ai i aplikacji AlkyRecovery, zapowiada, że w ciągu trzech najbliższych lat system będzie wykorzystywał algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego. W konsekwencji, jako pierwszy na świecie, zyska możliwość dokonania oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji w leczeniu uzależnienia od alkoholu.
- Chcę stworzyć inteligentny system, który samodzielnie będzie analizował i dokonywał oceny prawdopodobieństwa nawrotu na podstawie wypowiedzi użytkownika w internecie, nagrań audio, wideo czy zdjęć. Istotne będą również dane somatyczne pochodzące z dedykowanej opaski, takie jak: tętno, temperatura, lokalizacja, aktywność fizyczna oraz potliwość. System ma również analizować zachowania użytkowników na takich serwisach, jak Facebook, Twitter czy Spotify. Dane przetwarzane będą przede wszystkim w kontekście detekcji stanów emocjonalnych pacjenta oraz zmian schematów zachowań. Celem dodatkowym jest stworzenie chatbota, który będzie wspierał terapię poprzez przeprowadzanie dodatkowych wywiadów z pacjentem oraz proponowanie najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych.
Aplikacja dostępna jest w systemie Android i w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się również na iOS.