Ukryte funkcje w Androidzie - co przed nami chowa Google?

Odkrywamy przed wami mniej lub bardziej ukryte funkcje systemu Android. Do których opcji przygotowanych przez Google można dostać się tylko dzięki specjalnym poradnikom?

Odkrywamy przed wami mniej lub bardziej ukryte funkcje systemu Android. Do których opcji przygotowanych przez Google można dostać się tylko dzięki specjalnym poradnikom?


Wygaszanie ekranu

Standardowo Android pozwala na podtrzymanie wyświetlacza do 30 minut, co niekiedy może irytować. W takim razie wystarczy włączyć funkcję "Pozostaw ekran włączony". Od tej chwili to wy będziecie decydować poprzez odpowiedni przycisk kiedy wyświetlacz ma się wyłączyć.

Aplikacje, które zużywają najwięcej zasobów

Domyślnie możemy monitorować aplikacje tylko pod kątem zużycia energii. Jednak Android także bada, które programy potrzebują najwięcej zasobów do działania, w tym pamięci operacyjnej. Również dowiecie się jak długo dany tytuł działa w tle. Dokładna analiza tych danych pozwala wyeliminować zasobożerne aplikacje, a więc zapewne Facebooka. Jak się dostać do tego menu? Opcje programistyczne -> Statystyki procesów.

Reklama

Liczba procesów działających w tle

Jak zapewne doskonale wiecie, aplikacje po uruchomieniu zostają załadowane do pamięci operacyjnej, a więc po prostu RAM. To tak w dużym uproszczeniu. Programiści decydują, co ma się z nimi dziać jeśli zostaną zminimalizowane, a my w tym czasie uruchomimy inny tytuł. Dobrze jeśli zostają one "zamrażane", gorzej jak wciąż pracują na pełnych obrotach. Wtedy cierpi na tym akumulator i my, bo szybciej musimy szukać ładowarki. W takim razie, po przeanalizowaniu programów z poprzedniego punktu, teraz możecie ustalić ilość procesów działających w tle poprzez funkcję "Limit procesów w tle". Do wybrania mamy standardową liczbę lub od 0 do 4 procesów.

Zwiększenie wydajności urządzenia

Producenci teraz skupiają się głównie na jak najlepszych danych na papierze, a nie biorą pod uwagę tego jak to działa w rzeczywistości. Tym samym coraz wyższe rozdzielczości splatane są z coraz mniej wydajnymi układami scalonymi i w rezultacie pojawiają się problemy w grach. Jak sobie z tym poradzić? Można między innymi wymusić 4x MSAA, co oczywiście tyczy się algorytmów zmniejszających ilość błędów graficznych.

Dowcip

Niekiedy umieszczone funkcje w opcjach programistycznych mogą przydać się tylko do jednego: wyrządzenia komuś psikusa. Jak już zapewne zdążyliście zauważyć, na samej górze macie możliwość wyłączenia odkrytego na samym początku menu. W takim razie pożyczamy smartfona lub tablet od kogoś nie do końca znającego Androida i uruchamiamy wymuszenie układu od prawej do lewej, a następnie likwidujemy dostęp do opcji programistycznych.

Łukasz Pająk

Źródło informacji

android.com.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy