Tarcza antyrakietowa

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:39) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (16:07)
Tarcza antyrakietowa to wielowarstwowy system, którego głównym celem jest zwalczanie zagrożenia balistycznego.
Tarcza antyrakietowa - najważniejsze informacje
Amerykańska tarcza antyrakietowa w rumuńskim Deveselu. /AFP

Tarcza antyrakietowa - najważniejsze informacje

Wraz z rozwojem technologicznym oraz możliwością przenoszenia głowic nuklearnych rakietami międzykontynentalnymi, konieczne było zapewnienie obrony przed ewentualnym atakiem. Głównym zadaniem tarczy antyrakietowej jest zwalczanie rakiet balistycznych:
  • krótkiego zasięgu,
  • średniego zasięgu,
  • pośredniego zasięgu,
  • dalekiego zasięgu.
Idea powstania tarczy antyrakietowej narodziła się w Stanach Zjednoczonych, kiedy zakończone zostały prace nad bombą atomową podczas projektu Manhattan. Tarcza antyrakietowa jest współcześnie jednym z podstawowych systemów obronnych Stanów Zjednoczonych. Takie tarcze zlokalizowane są również na terenach NATO.

W Polsce system tarczy antyrakietowej zlokalizowany jest między innymi w bazie w Redzikowie. Według wstępnych planów ma on zostać uruchomiony do końca 2023 roku.

Jaki zasięg ma tarcza antyrakietowa?

Jednym z elementów tarczy antyrakietowej jest system GMD. Służy on przede wszystkim do przechwytywania jednych z największych rakiet o zasięgu międzykontynentalnym. Rakieta wystrzeliwana do zneutralizowania pocisku międzykontynentalnego składa się z trzech stopni o łącznej długości 17 metrów. Całość waży 12,5 tony, a zasięg to około 5,5 tysiąca kilometrów. Zaprojektowana została do przechwytywania oraz niszczenia międzykontynentalnych pocisków w ich środkowej fazie lotu.

Czy Polska posiada tarczę antyrakietową?

Baza tarczy antyrakietowej zlokalizowana jest w Redzikowie. Ostatnie prace montażowe wykonywano w marcu 2023 roku. Trwają testy, które mają zakończyć się jesienią tego samego roku. Podstawą wyposażenia tarczy w Redzikowie jest system AEGIS służący do wykrywania oraz likwidowania zagrożenia. W bazie znajduje się radar AN/SPY-1D(V) działający w promieniu 360°. Podstawą uzbrojenia bazy antyrakietowej są pociski RIM-161 Standard Missile 3 wystrzeliwane pionowo.

Czy tarcza antyrakietowa to skuteczna ochrona?

Poza praktyczną skutecznością tarczy rakietowej w momencie realnego zagrożenia ma ona także moc odstraszającą ewentualnego przeciwnika. Sam fakt dysponowania tego typu wyposażeniem może być zniechęcający do potencjalnego ataku, który może skończyć się niepowodzeniem. Odparcie ataku ze względu na szybką reakcję to ogromna pomoc w trakcie konfliktów zbrojnych.

Temat Tarcza antyrakietowa znajdziesz również w serwisie:

Tarcza antyrakietowa - Wiadomości