Europejska tarcza antyrakietowa – który system obronny zostanie wybrany?
Kilkanaście europejskich państw podpisało wspólną deklarację mającą na celu stworzenie ulepszonego systemu obrony powietrznej – European Sky Shield, który miałby chronić kontynent przed potencjalnymi wrogimi pociskami. Który system rakietowy wejdzie w skład tarczy?
Europejskie kraje doszły do wniosku, że Europa boryka się z problemem braku odpowiedniej ochrony powietrznej i przeciwrakietowej, która zwalczałaby wrogie rakiety balistyczne, drony i samoloty. Utworzenie jednolitego systemu jest odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę.
W komunikacie NATO można przeczytać, że system ten opierałby się na "wspólnym nabywaniu sprzętu obrony powietrznej i rakiet przez narody europejskie. [...] To wielonarodowe i wieloaspektowe podejście oferuje państwom elastyczny i skalowany sposób na wzmocnienie ich zdolności odstraszania i obrony w skuteczny i opłacalny sposób". List intencjonalny został podpisany przez Niemcy, Belgię, Czechy, Bułgarię, Węgry, Finlandię, Litwę, Łotwę, Wielką Brytanię, Holandię, Rumunię, Norwegię, Słowację, Słowenię i Estonię.
Który system obrony powietrznej zostanie wybrany?
Po podpisaniu deklaracji utworzenia wspólnej tarczy antyrakietowej europejskie kraje muszą zastanowić się który system rakietowy będą chciały zakupić, by stworzyć wielowarstwową zintegrowaną strukturę obronną. W grę wchodzi m.in. izraelski system Arrow 3, amerykański Patriot i niemiecki Iris-T SLM. Niestety nie wiadomo, kiedy zostaną dokonane pierwsze zakupy.
Jak powiedziała dziennikarzom Christine Lambrech, niemiecka minister obrony: - Będziemy pracować szybko nad pierwszymi wspólnymi projektami, wspólny zakup jednostek Patriot jest jednym z nich, a także nowoczesnego systemu Iris-T.
Niemiecka minister obrony wskazuje także, że system Arrow 3 miałby stanowić obronę przed rakietami balistycznymi w wyższych partiach atmosfery. Z kolei do zwalczania rakiet krótkiego i średniego zasięgu posłuży system Patriot oraz Iris-T. Zatem europejską tarczę antyrakietową może tworzyć kombinacja wyżej wymienionych systemów obrony.
Amerykańskie Patrioty będą chroniły europejskiego nieba?
System Patriot jest systemem rakietowym ziemia-powietrza bazującym na mobilnych platformach samochodowych. Został on opracowany przez Stany Zjednoczone. System ten jest w stanie niszczyć bezzałogowe statki powietrzne, samoloty, helikoptery oraz pociski rakietowe. Składa się ze stanowiska dowodzenia, radaru matrycowo-fazowego i wyrzutni M-901 rakiet Patriot. Sprzęt może pracować automatycznie lub na podstawie pracy operatorów. System wyposażony jest także w urządzenia identyfikacyjne "swój-obcy", zaś radiolokator może jednocześnie śledzić do 120 celów. System został zaprojektowany przeciwko pociskom balistycznym krótkiego zasięgu.
System Arrow 3, czyli izraelska myśl militarna
System Arrow 3 został opracowany wspólnie przez Izrael i USA. Zapewnia on egzo-atmosferyczne przechwytywanie pocisków balistycznych, czyli może niszczyć wrogie rakiety podczas części ich trajektorii lotu kosmicznego. Jest w stanie zneutralizować także rakiety o zasięgu międzykontynentalnym.
Ponadto, według Izraelskiej Agencji Kosmicznej, Arrow 3 może służyć jako broń antysatelitarna. System ma przechwytywać przynajmniej pięć pocisków balistycznych w ciągu 30 sekund. Dodatkowo według założeń, rakieta przechwytująca może być wystrzelona w kosmos, zanim będzie wiadomo, dokąd zmierza wrogi pocisk. Po zidentyfikowaniu celu i jego kursu pocisk Arrow 3 jest przekierowywany na odpowiednią trajektorię w celu neutralizacji wrogiego obiektu.
Czy w skład europejskiej tarczy antyrakietowej wejdzie Iris-T?
Iris-T to system opracowany przez Niemcy (46 proc. udział prac badawczy), ale też przez Włochy, Szwecję, Grecję, Norwegię i Kanadę, służący do przechwytywania pocisków krótkiego zasięgu. Iris-T odznacza się bardzo wysoką czułością systemu naprowadzającego, ponadto posiada urządzenia zdolne do odróżnienia właściwych celów od celów pozornych. System Iris-T to najnowocześniejszy system obrony powietrznej, jaki posiada obecnie Berlin.