Asteroida 2013 TX68 przeleci blisko Ziemi. Nikt nie wie, jak blisko

Według ekspertów z NASA, 8 marca w bardzo niewielkiej odległości od Ziemi może przelecieć asteroida 2013 TX68. Istnieją obawy, że ciało to może się znaleźć bardzo blisko orbitujących wokół Ziemi satelitów, a nawet, że dojdzie do kolizji z naszą planetą.

Asteroida 2013 TX68 ma około 30 metrów średnicy i została wypatrzona w ramach programu poszukiwania potencjalnie niebezpiecznych ciał, docierających bardzo blisko Ziemi - tak zwanych NEO (Near Earth Object). Problem z 2013 TX68  polega jednak na tym, że astronomowie nie mają pewnych informacji na temat orbity asteroidy.

Wystarczy tylko przypomnieć, że wcześniej astronomowie sądzili, iż 2013 TX68 osiągnie perygeum 5 marca. Tak się nie stało i teraz zmieniono spodziewaną datę zbliżenia na 8 marca. Nadal nie sposób powiedzieć, czy obiekt ten minie naszą planetę, a jeśli tak, to w jakiej odległości. Może to być kilka milinów lub nawet kilkanaście tysięcy kilometrów.

Reklama

Eksperci twierdzą,, że szanse na to, aby asteroida 2013 TX68 zderzyła się z naszą planetą są minimalne, czym jednocześnie potwierdzają, że taka ewentualność istnieje. Gdyby do tego doszło, prawie na pewno czeka nas powtórka scenariusza z Czelabińska z 2013 roku.

Tylkoastronomia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy