Celuloza twardsza od stali

​Odkryto materiał twardszy od stali. Okazuje się, że jest nim... celuloza!

Szwedzko-niemiecki zespół naukowców uzyskał niesamowite właściwości biopolimeru, z którego składają się ściany komórkowe większości roślin. Dzięki zmieszaniu nanowłókien celulozy z wodą i przepuszczeniu ich przez odpowiedni filtr, tak że ułożyły się w miarę równolegle do przepływu, a następnie dodaniu roztworu zwykłej soli, uzyskano agregaty twardszego materiału. Całość wysuszono, co w temperaturze pokojowej zajęło zaledwie kilka minut.

W ten sposób uzyskano naturalny, biokomplatybilny, biodegradowalny materiał, który biorąc pod uwagę jego masę własną, jest bardziej wytrzymały od aluminium i stali. Do tej pory uzyskano włókna o długości 10 cm, lecz uzyskanie dłuższych jest tylko kwestią lepszego sprzętu.

Nowy materiał jest lekki i sztywny, a dzięki temu może znaleźć zastosowanie w budowie łopat wirników turbin wiatrowych lub implantów medycznych. Ułożenie nanowłókien celulozy nie jest idealnie równoległe. Jeżeli udałoby się to poprawić, to uzyskano by materiał o jeszcze lepszych właściwościach mechanicznych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nanowłókna | celuloza | stal | Aluminium | materiały

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy