Chińczycy coraz bliżej fuzji jądrowej
Chińczycy z powodzeniem uruchomili swój reaktor termojądrowy, nazywany także "sztucznym Słońcem". To oznacza ogromny postęp w dziedzinie energetyki jądrowej.
Reaktor HL-2M Tokamak jest największym i najbardziej zaawansowanym eksperymentalnym urządzeniem badawczym w Chinach w dziedzinie syntezy jądrowej. Naukowcy mają nadzieję, że urządzenie może potencjalnie odblokować potężne źródło czystej energii.
Tokamak wykorzystuje potężne pole magnetyczne do syntezy gorącej plazmy o temperaturze ponad 150 mlnoC. To ok. 10 razy więcej niż rdzeń Słońca.Reaktor zlokalizowany w południowo-zachodniej prowincji Syczuan został ukończony pod koniec ubiegłego roku. Często jest nazywany "sztucznym Słońcem" ze względu na ogromne ciepło i wytwarzaną moc.Chińscy naukowcy pracują nad opracowaniem mniejszych tokamaków od 2006 r. Planują wykorzystać je do prac nad największym na świecie reaktorem termojądrowym - francuskim ITER, który ma zostać ukończony w 2025 r.
Synteza jądrowa jest uważana za świętego Graala energetyki. Jest procesem zasilającym Słońce. Fuzja jąder atomowych, której towarzyszy wyzwalanie ogromnych ilości energii, jest przeciwieństwem procesu rozszczepiania jąder stosowanego w broni atomowej i elektrowniach jądrowych.W przeciwieństwie do rozszczepiania jąder, ich fuzja nie generuje żadnych odpadów radioaktywnych. Osiągnięcie syntezy jądrowej jest jednak niezwykle trudne i kosztowne. Wybudowanie wspomnianego ITER-a szacuje się na 22,5 mld dol.
-----------------------------------------------
Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!
Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!