Cztery nowe pierwiastki chemiczne z własnymi nazwami

​Na początku bieżącego roku dowiedzieliśmy się, że na tablicy Mendelejewa oficjalnie pojawiły się cztery nowe pierwiastki. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej podała wczoraj nazwy jakie wybrano dla nowych elementów 113, 115, 117 i 118.

Nowe pierwiastki chemiczne otrzymały swoje nazwy
Nowe pierwiastki chemiczne otrzymały swoje nazwy123RF/PICSEL

Propozycje odkrywców musiały spełniać konkretne warunki. Nazwa dla nowego pierwiastka musiała być skojarzona np. z postacią mitologiczną, jakimś regionem na naszej planecie lub nazwiskiem znanego naukowca i zawierać charakterystyczną końcówkę. Tak oto powstał nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) i oganesson (Og). Jak można zauważyć, pierwsze nazwy nowych elementów brzmią dość znajomo.

Nihonium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty przez specjalistów z japońskiego instytutu RIKEN. Nazwę utworzono na cześć Kraju Wschodzącego Słońca - zapisane w języku japońskim słowo Japonia czyta się właśnie jako "Nihon" (lub "Nippon"). Dotychczas spekulowano, że element 113 może otrzymać nazwę "japonium", co ewidentnie kojarzyłoby się z państwem w którym dokonano odkrycia.

Pierwiastki o liczbie atomowej 115 i 117 zostały wspólnie odkryte przez naukowców z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Uzgodniono że pierwszy otrzyma nazwę moscovium (od Moskwy), a drugi - tennessine (od stanu Tennessee).

Czwarty element z liczbą atomową 118 również odkryli specjaliści z Dubny i Livermore i zaproponowali nazwę oganesson - nawiązuje ona do naukowca Juri Oganessiana, fizyka eksperymentalnego znanego ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej udostępniła nazwy do przeglądu publicznego a swoje uwagi i zażalenia można zgłaszać do 8 listopada.

Tylkonauka.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas