Czy marsjańska woda płynąc wrze?
Naukowcy uważają, że woda na Marsie wrze płynąc, co ma duży wpływ na otoczenie.
Miliardy lat temu na Marsie znajdowały się zbiorniki ciekłej wody, m.in. wewnątrz krateru Gale, w którym obecnie przemieszcza się łazik Curiosity. Jest bardzo prawdopodobne, że nawet dziś na Marsie występuje woda w stanie ciekłym. Nie jest to jednak stała obecność wody, a jedynie krótkie przepływy w małych marsjańskich żlebach, znajdujących się na zboczach niektórych kraterów. Poniższe nagranie prezentuje kilka z takich rejonów, które mogą być kształtowane przez płynącą wodę (warto jednak dodać, że są także i inne wyjaśnienia tych zmian, m.in. interakcja podłoża z “suchym lodem”).
Naukowcy z brytyjskiego Open University także uważają, że marsjańska woda podczas płynięcia wrze. Do tego wniosku doszli w wyniku serii testów z wodą i symulowanym podłożem w warunkach obniżonego ciśnienia. W tych warunkach wrząca woda jest wstanie wpływać na materiał podłoża, powodując przemieszczanie się gruntu na pewne odległości. Takie zjawiska zostały zauważone na wielu z marsjańskich żlebów.
Ciekła woda na Czerwonej Planecie, jeśli rzeczywiście dziś występuje, ma prawdopodobnie postać solanki, która jest cieczą zachowującą swoje właściwości w niższej temperaturze i ciśnieniu niż czysta woda. Pozwala to niewielkim ilościom przesiąkającej solanki poruszać się na większe odległości niż byłaby w stanie czysta woda.
Badania naukowców z Open University sugerują, że stosunkowo niewielka ilość solanki topi się i następnie przesiąka. Może to oznaczać, że na Marsie jest mało lub prawie nie ma dostępnej ciekłej wody dla jakichkolwiek form życia.
(NG)