Czy najpopularniejszy herbicyd świata wywołuje raka?

​Roundup, najpopularniejszy herbicyd (pestycyd służący do zwalczania chwastów w uprawach) świata, jest prawdopodobnie rakotwórczy.

Roundup to herbicyd produkowany przez koncern Monsanto, zawierający jako substancję czynną glifosat. Zwalcza niemal wszystkie chwasty, dlatego jest stosowany przed założeniem upraw lub tuż przed zbiorami. Roundup uzyskał szczególne znaczenie po opracowaniu roślin uprawnych modyfikowanych genetycznie, które są odporne na działanie glifosatu. Dzięki temu są możliwe opryski upraw w celu selektywnego niszczenia chwastów, bez wpływu na jakość roślin uprawnych.

Teraz Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC), która działa na zlecenie WHO oznaczyła obecny w Roundup glifosat jako substancję "prawdopodobnie kancerogenną dla ludzi". Istnieją przekonujące dowody, że Roundup może wywoływać chłoniaka niezarniczego.

Monsanto nie zgadza się z zarzutami i żąda spotkania z przedstawicielami WHO w celu wyjaśnienia sprawy. Producent Roundup jest przekonany, że nie ma rzetelnych dowodów, że glifosat jest szkodliwy.

Eksperci sugerują, że glifosat najprawdopodobniej nie zagraża roślinom modyfikowanym genetycznie, które zostały spryskane, a następnie trafiają na nasze stoły. Jedyni, którzy mogą mieć problemy z powodu środków takich jak Roundup to rolnicy wystawieni na wystarczająco wysokie stężenia substancji.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pestycydy | herbicydy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy