Drugi w tym roku okres bez plam na Słońcu

Od 23 czerwca znów na widocznej z Ziemi tarczy Słońca nie można zauważyć żadnych obszarów aktywnych.

Widok Słońca w dniu 26 czerwca
Widok Słońca w dniu 26 czerwcaNASA

Zaledwie trzy tygodnie temu, pomiędzy 3 a 7 czerwca, rozpoczął się pierwszy okres w tym roku, w którym nie obserwowano żadnych plam słonecznych. Poprzedni taki moment nastąpił 17 lipca 2014 roku. Już wówczas rozpoczynał się okres spadku aktywności po maksimum 24. cyklu aktywności słonecznej. Niemniej jednak przez kolejne dwa lata pojawiały się silne rozbłyski, w tym należące do klasy X.

Najnowszy okres bez plam słonecznych rozpoczął się 23 czerwca. Od tego dnia obserwatorzy z Ziemi nie notują żadnych, nawet najmniejszych obszarów aktywnych. Jest to wyraźny dowód na spadek aktywności słonecznej i wchodzenie w okres minimum cyklu. Sytuacja podobna do tej obserwowanej w czerwcu 2016 będzie z dużym prawdopodobieństwem typowym zachowaniem Słońca przez kolejne kilkanaście miesięcy – okresy z obserwowanymi małymi plamami będą przerywane przez coraz dłuższe etapy, w których nie będzie widać żadnego rejonu aktywnego na tarczy słonecznej.

Koniec obecnego cyklu nastąpi prawdopodobnie około 2020 roku, po którym rozpocznie się 25. cykl aktywności. Jak na razie nie ma konsensusu wśród naukowców co do długości i aktywności przyszłego cyklu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas