El Nino na Oceanie Indyjskim? Wkrótce to będzie możliwe
El Nino i La Nina są złożonymi zjawiskami pogodowymi, które okresowo pojawiają się w związku z wahaniami temperatur oceanów na Pacyfiku. Powodują zmiany pogody na całym świecie - od powodzi i susz, po fale upałów i zimne miesiące. W kolejnych latach zjawiska te prawdopodobnie będą jeszcze silniejsze.
Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin odkryli, że wzorzec klimatyczny podobny do El Nino i La Nina wkrótce może pojawić się w Oceanie Indyjskim. Prawdopodobnie pogorszyłoby to niszczycielskie zjawiska, takie jak powodzie, burze i susze, w przypadku populacji już i tak narażonych na skutki globalnego ocieplenia. Częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych może być większa.
Wykorzystując symulacje komputerowe, które uwzględniają aktualne trendy klimatyczne, naukowcy stwierdzili, że w miarę zmieniania się temperatur na świecie, zmieniają się również temperatury powierzchni Oceanu Indyjskiego. Analizy wykazały, że do 2100 r. na Oceanie Indyjskim wahania temperatur będą tak duże, jak te, które odpowiadają dzisiaj za El Nino i La Nina.
- Nasze badania pokazują, że podniesienie lub obniżenie średniej globalnej temperatury zaledwie o kilka stopni powoduje, że Ocean Indyjski działa dokładnie tak samo jak inne oceany tropikalne, z mniej jednolitą temperaturą powierzchni na całym równiku, bardziej zmiennym klimatem i własnym El Nino - powiedział Pedro DiNezio, klimatolog z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Teksańskiego.
Jeśli obecne trendy ocieplenia klimatu utrzymają się, wydarzenia El Nino i La Nina na Oceanie Indyjskim mogą pojawić się w XXI wieku, powodując dramatyczne zmiany w otaczającej je pogodzie.
W 2019 r. naukowcy stwierdzili, że ten wzór pogody istniał na Oceanie Indyjskim około 21 000 lat temu. Mikroskamieniałości starych skorup ujawniły ślady epoki lodowcowej na Oceanie Indyjskim El Nino, kiedy Ziemia ochładzała się. Chociaż żyjemy obecnie w ocieplającym się świecie, w symulacjach wykazano, że oba te warunki mają podobny wpływ na wiatr i prądy oceaniczne.
Warunki nad Oceanem Indyjskim są obecnie utrzymywane na stałym poziomie przez dominujące wiatry wiejące delikatnie z zachodu na wschód. Symulacje pokazały jednak, że kierunek tych wiatrów może zostać odwrócony przez globalne ocieplenie, destabilizując ocean i budząc huśtawki ocieplenia i chłodzenia, podobne do El Nino.