Emisja CO2 załamie morski eksosystem

Stale rosnąca emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie miała bardzo negatywny wpływ na ekosystemy morskie – ostrzegają uczeni. Pierwsza globalna analiza tego zjawiska przedstawia czarny scenariusz na przyszłość.

Wzrost zakwaszenia i temperatury będzie miał skutki globalne
Wzrost zakwaszenia i temperatury będzie miał skutki globalne123RF/PICSEL

Zakwaszenie i wzrost temperatury wód zmniejszy różnorodność i liczebność gatunków stanowiących podstawę ekosystemów morskich na całym świecie - czytamy w artykule opublikowanym na łamach Proceedings Journal of National Academy of Sciences (PNAS).

- Zmiany odczujemy wszyscy, a szczególnie mieszkańcy terenów nadmorskich, którzy na rybołówstwie opierają nie tylko swoją dietę, ale także przemysł i handel - powiedział profesor Ivan Nagelkerken z Australian Research Council (ARC).

Naukowcy oparli swoje badania i publikację na danych z 632 eksperymentów, które dotyczyły wód z całego świata - od tropików po rejony polarne. Do tej pory nie wiedzieliśmy zbyt wiele o wpływie globalnych zmian klimatu na środowisko morskie. Wszystkie wcześniejsze badania dotyczyły pojedynczych czynników odnoszących się do konkretnych gatunków lub ekosystemów. Brakowało natomiast spojrzenia globalnego.

- Nasza analiza łączy wyniki wszystkich wcześniejszych badań w celu sprawdzenia i przeanalizowania wielu czynników stresogennych na całe społeczności, w tym zależności pomiędzy gatunkami oraz ich reakcji na zmiany klimatu - powiedział profesor Sean Connell z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Bardzo niewiele gatunków będzie w stanie przystosować się do wzrastającego zakwaszenia i temperatury - ostrzegają naukowcy. Zdecydowana większość odczuje negatywne skutki zwiększenia emisji dwutlenku węgla, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia różnorodności i liczebności gatunków na całym świecie. Wyjątkiem będą jedynie mikroorganizmy.

Patrząc na całą sieć zależności pokarmowych - naukowcy spodziewają się wzrostu produkcji planktonu, który jednak nie przełoży się na wzrost produkcji wtórnej (np. zooplanktonu i niewielkich ryb), która ulegnie zmniejszeniu.

- Wyższa temperatura oznacza wyższe zapotrzebowanie na żywność, której będzie  coraz mniej, szczególnie dla drapieżników. Łańcuch pokarmowy załamie się od samej góry - wyjaśnia Nagelkerken.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas