Fizycy potwierdzają - elektron jest sferyczny

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern, Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Yale udowodnili, że ładunek elektronu jest sferycznie symetryczny. Ich badania są znacznie precyzyjniejsze niż poprzednie prace na ten temat.

Sferyczny kształt elektronu ma jedną ważną konsekwencję - wzmacnia argumenty świadczące o Modelu Standardowym fizyki cząstek elementarnych. Mimo iż nie obejmuje on ani grawitacji, ani ciemnej materii oraz ciemnej energii, jest jednym z najdokładniejszych modeli teoretycznych jakie znamy.

Gdyby elektron nie był sferyczny, oznaczałoby to, że istnieją inne cząstki lub siły, które deformują jego kształt. To z kolei mógłby być gwóźdź w Model Standardowy.

- Gdybyśmy odkryli, że kształt elektronu nie jest sferyczny, byłby to najgłośniejszy nagłówek w wielu gazetach, nie tylko naukowych. Ale nasze odkrycie jest bardzo ważne z naukowego punktu widzenia, ponieważ wzmacnia Model Standardowy fizyki cząstek elementarnych i wyklucza alternatywne modele - powiedział Gerald Gabrielse z Uniwersytetu Northwestern.

Potrzebujemy teorii alternatywnych dla Modelu Standardowego, ale prawie wszystkie z nich wymagają nieco spłaszczonego elektronu. Oznacza to, że proponowane do tej pory teorie muszą zostać ponownie przemyślane, aby uwzględnić nowe badania.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fizyka | cząstki elementarne | elektron | Model Standardowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy