Innowacyjny materiał z pamięcią kształtu

​Naukowcy stworzyli nowy materiał z pamięcią kształtu, który zachowuje swoje właściwości nawet po 10 milionach transformacji. Może stać się on podstawą zaawansowanych technologii w samochodach czy smartfonach przyszłości.

Nowy materiał z pamięcią kształtu może zrewolucjonizować elektronikę
Nowy materiał z pamięcią kształtu może zrewolucjonizować elektronikę123RF/PICSEL

Amerykańsko-niemiecki zespół naukowców opracował innowacyjny materiał z pamięcią kształtu. Tworzywa stosowane do tej pory wytrzymywały maksymalnie kilka tysięcy odkształceń, przez co trudno było zaaplikować je w życiu codziennym. Przeskok jest ogromny, bo nowy materiał poradzi sobie nawet z 10 milionami zmiany struktury.

Nowy materiał powstał przypadkowo. Jego skład to w większości stop tytanowo-niklowy z domieszką miedzi i kobaltu. W zależności od tego czy jest dostarczane do niego ciepło, prąd elektryczny czy pole magnetyczne, może przybierać jedną z dwóch konfiguracji atomów. Zadziałanie jednym z wymienionych czynników powoduje, że atomy budujące supermateriał układają się w kształt plastra miodu, a następnie mogą powrócić do oryginalnej postaci sześcianów.

W powszechnie stosowanych materiałach z pamięcią kształtu powstają mikrouszkodzenia na poziomie subatomowym. Tutaj jednak nic takiego nie ma miejsca. To sprawia, że materiał dłużej zachowuje swoje specyficzne właściwości.

Jak na razie, z innowacyjnego materiału udało się stworzyć jedynie cienką błonę o długości kilkuset mikrometrów. Prace nad przełożeniem procesu na większą skalę już jednak trwają.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas