Jeszcze mocniejsza pajęcza sieć
Nić pajęcza to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów na świecie. Dzięki dodatku grafenu wkrótce może być jeszcze mocniejsza.
Zespół naukowców z University of Trento pod kierownictwem Emiliano Lepore dokonał niezwykłego odkrycia. Okazało się, że spryskanie pająków z rodziny Pholcidae mieszanką węglowych nanorurek i cząsteczek grafenu sprawia, że te produkują sieci aż 3,5-krotnie bardziej wytrzymałe od naturalnych.
Początkowo uczonym wydawało się, że nanomateriały w jakiś sposób przenikają do wyprodukowanej pajęczyny i ją wzmacniają. Wkrótce okazało się, że mechanizm jest znacznie bardziej złożony. Podczas tkania sieci pająki zbierają materiał znajdujący się w ich bezpośredniej okolicy, a tym samym i grafen. Powstaje bardzo wytrzymała pajęcza sieć. Eksperyment przeprowadzono na 15 pająkach.
Planowane są już kolejne badania, które zweryfikują czy podobne zjawisko można zaobserwować u innych gatunków, np. jedwabników. Dzięki temu możliwe byłoby opracowanie hybrydowych, biologiczno-chemicznych materiałów znacznie odporniejszych od tych obecnie stosowanych. Pajęcza sieć może być zatem jeszcze mocniejsza.