Innowacyjny sposób odsalania wody przy pomocy energii elektrycznej

Woda jest niezbędna dla wszystkich organizmów żywych, ale ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest wypełnione płynem, który nie nadaje się do konsumpcji. Naukowcy z MIT znaleźli sposób, by przy użyciu energii słonecznej uczynić słoną wodę zdatną do spożycia.

Opracowano nowy sposób odsalania wody
Opracowano nowy sposób odsalania wody123RF/PICSEL

Odsalanie, czyli usuwanie soli z wody  jest popularną praktyką w obszarach narażonych na susze. Niestety, proces ten jest czasochłonny i kosztowny, co sprawia, że jest nieskuteczny w krajach trzeciego świata. Aby rozwiązać ten problem U.S. Agency for International Development (USAID) ogłosiła konkurs na opracowanie najbardziej ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska mechanizmu odsalania wody. Zwycięzcami została grupa uczonych z MIT pod kierownictwem Amosa Wintera i Natashy Wright.

Rozpuszczona w wodzie sól ma niewielki ładunek elektryczny, który jest w zaprezentowanej metodzie wyciągany przy pomocy prądu elektrycznego. Płyn jest ponadto dezynfekowany przy użyciu ultrafioletu.

- To działa trochę jak obwód elektryczny. Jony są wyciągane z wody w kierunku elektrod - powiedziała Natasha Wright.

Elektrodializa jest powszechnie znaną praktyką, ale to, co wyróżnia zaprezentowaną tu metodę jest wykorzystanie energii słonecznej. Większość maszyn odsalających wodę działa na paliwa kopalne, drogie i szkodliwe dla środowiska. W nowo opracowanej metodzie całość jest zasilana przez energię słoneczną.

Projekt MIT jest także znacznie oszczędniejszy w wodę. W typowych mechanizmach odsalania wykorzystuje się głównie zjawisko odwróconej osmozy, w której traci się ok. 40 proc. użytej wody. W przypadku najnowszej elektrodializy słonecznej, marnowane jest tylko 5 proc. użytej wody.

Chociaż technika nie jest jeszcze gotowa dla praktycznego zastosowania, może być ważnym krokiem w celu zapewnienia wody pitnej w miejscach, w których jest o nią trudno.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas