Jeden model matematyczny, który przewidzi wszystkie katastrofy

Naukowcom udało się stworzyć matematyczny model, który w przyszłości na uchronić ludzkość przed różnego rodzaju katastrofami, zanim te się wydarzą.

Brytyjsko-australijski zespół neurologów i matematyków odkrył, że we wszystkich skomplikowanych systemach przepływ informacji tuż przed przejściem stanu stabilnego w niestabilny osiąga apogeum. Jeżeli uda się je wykryć na odpowiednio wczesnym etapie, danemu kataklizmowi będzie można zapobiec.

Przedstawiony model można odnieść choćby do ludzkiego mózgu (przed atakiem epilepsji), światowego systemu ekonomicznego (przed kryzysem) czy ziemskiej atmosfery (przed zmianami klimatycznymi). Naukowcy twierdzą, że dynamika wszystkich skomplikowanych zjawisk jest do siebie podobna, gdyż opiera się na przepływie informacji między poszczególnymi elementami układu.

Uczeni przekonują, że można obliczyć kiedy dany układ dotrze do swojego maksimum. Potwierdzono to eksperymentalnie w badaniach nad modelem Isinga - modelem ferromagnetyka opisującym jak poszczególne atomy materiału oddziałują ze sobą i jak wpływa to na generowane pole magnetyczne.

Symulacje przeprowadzone na jednym z superkomputerów potwierdziły, że po osiągnięciu w układzie maksimum globalnego przepływu entropii, po chwili dochodzi do załamania systemu. Przy użyciu tego modelu prawdopodobnie będzie możliwe przewidywanie kataklizmów w prawdziwym świecie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: katastrofy | matematyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy