"Kryształ Aquamana" umożliwi oddychanie pod wodą

​Ostatnie odkrycie duńskich naukowców pokazuje, że nauka jest w stanie przekraczać wszelkie granice. Udało się stworzyć materiał pozwalający na oddychanie pod wodą.

W niedalekiej przyszłości oddychanie pod wodą będzie możliwe?
W niedalekiej przyszłości oddychanie pod wodą będzie możliwe?123RF/PICSEL

Zespół uczonych z Syddansk Universitet pod kierownictwem Christine McKenzie stworzył materiał zwany kolokwialnie "kryształem Aquamana". Jego nazwa systematyczna jest bardziej skomplikowana - [{(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2 * 2H2O (bpbp- to 2,6-bis(N,N-bis(2-pyridylmetylo)aminometylo)-4-tert-butylfenolato, NH2bdc2- to 2-amino-1,4-benzenedikarboksylato).

Naukowcy twierdzą, że wiadro "kryształów Aquamana", czyli ok. 10 litrów, jest w stanie pochłonąć tlen z całego pokoju. Jego uwalnianie następuje równie łatwo jak pochłanianie - pod wpływem niewielkiego wzrostu temperatury.

Niezwykłe właściwości "kryształu Aquamana" pochodzą od cząsteczki kobaltu, który odpowiada za doskonałą absorpcję tlenu z otoczenia. Niestety, nowo opracowany związek jest bardzo trudny do syntezy w skali przemysłowej.

Ponieważ gąbczaste "kryształy Aquamana" mogą pochłaniać tlen z otaczającej nurka wody, w przyszłości ma być możliwa produkcja butli z tlenem, które będą automatycznie uzupełniały się podczas podwodnych eskapad.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas