Kryształy, które stworzą prąd elektryczny ze światła

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu odkryli nowy materiał, który jest zdolny do zamiany różnych rodzajów energii w prąd elektryczny. Materiał ten ma postać kryształów perowskitu.

Perowskit (nie KBNNO)
Perowskit (nie KBNNO)materiały prasowe

Nowy materiał znany jako KBNNO (nazwa nadana na podstawie wzoru chemicznego) może przekształcić ciepło, światło widzialne i zmiany ciśnienia w prąd elektryczny. Podobnie jak inne kryształy perowskitu, KBNNO wykazuje właściwości ferroelektryczne. Materiał ten jest zorganizowany w dipole elektryczne, które zachowują się jak malutkie igły kompasu, a gdy się one przemieszczają, powstaje prąd elektryczny.

Badania opublikowane w "Applied Physics Letters" opierają się na wcześniejszych studiach, które wykazały, że w temperaturze kilkuset stopni poniżej zera KBNNO tworzy prąd elektryczny ze światła widzialnego. Najnowszych badań dokonano w temperaturze pokojowej. Naukowcy zbadali zdolność KBNNO do zamiany światła w prąd elektryczny, a ponadto analizowali, jak materiał reaguje pod zmieniającym się ciśnieniem i temperaturą. Był to pierwszy raz, gdy wszystkie wymienione właściwości oceniono na raz.

Podczas gdy KBNNO można wykorzystać do zamiany wszystkich form energii w prąd elektryczny, nie ma on tak dużego natężenia, jak w przypadku bardziej wyspecjalizowanych kryształów. Naukowcy mają nadzieję, że będzie dało się to poprawić.

KBNNO może mieć kilka zastosowań w przemyśle, m.in. do ładowania urządzeń elektrycznych ze źródeł ekologicznych, bez konieczności podłączania ich do gniazdek elektrycznych. Prototyp tego typu urządzenia powinien powstać w następnym roku, a jeżeli uda się odpowiednio zmodyfikować kryształy, możliwa będzie komercjalizacja tej technologii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas