Ludzie wywodzą się nie tylko z Afryki

Co jakiś czas pojawiają się dowody, które wstrząsają fundamentami pochodzenia naszego gatunku. Najnowsze znalezisko to 260 000-letnia czaszka Dali, która wygląda podobnie do najwcześniejszych znanych szczątków Homo sapiens. Problem polega na tym, że szczątki zostały znalezione w nieoczekiwanym miejscu.

Czaszka Dali /fot. Sheela Athreya
Czaszka Dali /fot. Sheela Athreyamateriały prasowe

Archeolodzy odkryli wcześniej podobne skamieniałości w Maroku, ale czaszka Dali została znaleziona w Shaanxi, prowincji w północno-zachodnich Chinach. Wynikałoby z tego, że współcześni ludzie wywodzą się nie tylko z afrykańskich plemion, ale także z grup z innych rejonów świata.

Według obowiązującego stanu rzeczy w sprawie ewolucji człowieka, Homo sapiens wywodzą się z Afryki ok. 200 000 lat temu. Dostępne dane archeologiczne sugerują, że każdy, kto nie ma czysto afrykańskiego pochodzenia, wywodzi się z niewielkiej populacji Homo sapiens (i może garstki neandertalczyków), którzy opuścili Czarny Ląd w ciągu ostatnich 120 000 lat.

Kiedy odnaleziono czaszkę Dali w 1978 r., naukowcy wierzyli, że należy ona do innego gatunku człowieka - Homo erectus. Ten konkretny hominin żył między 2 mln a 100 000 lat temu w niektórych częściach Afryki, Azji i Europy. Podobnie jak Homo sapiens, gatunek ten miał wydłużone kończyny i przemieszczał się w wyprostowanej pozycji.

W 1981 r. Xinzhi Wu z Chińskiej Akademii Nauk zauważył ogromną liczbę podobieństw między czaszką Dali a czaszką współczesnego człowieka. Naukowiec doszedł do wniosku, że musi istnieć przynajmniej część wspólnego DNA między Homo sapiens a Homo erectus. To było ponad 30 lat temu, a badania odłożono. Teraz Wu wraz z zespołem naukowców ponownie zabrał się za analizę danych.

- Gdybyśmy znali tylko marokańskie czaszki, a nie czaszkę Dali, miałoby sens wierzyć, że wszyscy współcześni ludzie wyewoluowali w Afryce. Ale podobieństwa pokazują, że ludzie we wczesnej epoce nowożytnej mogli nie być izolowani genetycznie - powiedziała Sheela Athreya, współautorka badań.

Nowe badania sugerują, że wiele z cech, które mamy dzisiaj, mogło powstać w Azji Wschodniej. To odkrycie może mieć poważne implikacje dla historii ewolucji człowieka.

Nauka BEZ fikcji: Skomplikowany gatunek ludzkiVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas