Maszyny zastąpią człowieka - wizja świata w 2030 roku

Brytyjski dziennik "The Telegraph" postanowił zapytać naukowców, jak będzie wyglądał świat za kilkanaście lat. Według uczonych, w 2030 roku nastąpią wielkie zmiany - przewiduje się między innymi rozpad Wielkiej Brytanii, zastąpienie pracowników robotami, modyfikowanie ludzkich genów oraz wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w życiu codziennym.

Za kilkanaście lat roboty i sztuczna inteligencja zastąpią człowieka w wielu dziedzinach
Za kilkanaście lat roboty i sztuczna inteligencja zastąpią człowieka w wielu dziedzinach 123RF/PICSEL

Specjaliści od lat ostrzegają, że zawody wymagające siły fizycznej zostaną w przyszłości przejęte przez inteligentne maszyny. Oznacza to, że wielu ludzi straci pracę, jeśli nie będzie rozwijać swoich umiejętności. Steve Fuller z Uniwersytetu Warwick ostrzegł, że w 2030 roku automatyzacja będzie już tak zaawansowana, że pracownicy zbędni staną się także niektórzy pracownicy umysłowi. Zagrożeni mogą się czuć między innymi urzędnicy, pracownicy biurowi, prawnicy czy lekarze.
 
Sztuczna inteligencja sprawi, że maszyny będą mogły wykonywać różne skomplikowane czynności, takie jak diagnozowanie chorób czy wypełnianie wniosków patentowych. Ponadto, konsumenci staną się bardziej wymagający i sami będą chcieli, aby to roboty i SI wykonywały pracę, gdyż będzie się to odbywać mniejszym kosztem i być może będzie nawet bardziej wydajne. Według Laurence Dodds, sztuczną inteligencję będziemy mogli ją spotkać dosłownie na każdym kroku. Pojawią się np. programy tworzące automatyczne e-maile w oparciu o nasze wcześniejsze wiadomości, cyfrowi asystenci, trenerzy fitness czy serwisy tłumaczeniowe. Służby państwowe będą mogły korzystać z oprogramowania prognozującego przestępczość.

SI będzie w naszych komputerach, smartfonach, telewizorach i innych urządzeniach, a nawet w przedmiotach codziennego użytku - w ramach tzw. internetu rzeczy. Będziemy dosłownie otoczeni technologią. Należy dodać, że powyższe predykcje już się spełniają. Zmiany zachodzą już dziś i najprawdopodobniej nie będziemy w stanie ich powstrzymać.

Czy człowiek będzie ulegał coraz większej cybernetyzacji?
Czy człowiek będzie ulegał coraz większej cybernetyzacji? 123RF/PICSEL

Kolejną wielką zmianą będzie możliwość edytowania ludzkiego genomu oraz tzw. projektowanie dzieci. Obecnie wywołuje to spore kontrowersje, lecz Madhumita Murgia przypomina że niektóre zespoły naukowe już korzystają z narzędzia umożliwiającego edycję genów o nazwie CRISPR/Cas9. W Chinach dzięki tej technice przeprowadzono pierwszą w historii modyfikację genetyczną ludzkiego zarodka, a w 2017 roku ma nastąpić pierwsza edycja ludzkiego DNA.
 
Za kilkanaście lat, jak przewiduje Murgia, edytowanie genów stanie się raczej czymś normalnym i powszechnym. Jednocześnie do tego czasu mają powstać odpowiednie regulacje, które będą opisywać zasady korzystania z technik do wprowadzania zmian w ludzkim genomie.

Z kolei Michael Keating, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Aberdeen uważa, że Wielką Brytanię czeka rozpad. Szkocja nie stała się niepodległym państwem ale teraz sama decyduje o swoich sprawach, ma własny system podatkowy i program pomocy społecznej. Irlandia i Walia idą w ślady Szkocji, a w Anglii mamy konflikt wewnętrzny, który źle wróży dla Zjednoczonego Królestwa.
 


Tylkonauka.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas