Miony odsłonią tajemnice egipskich piramid
Międzynarodowy zespół naukowców wkrótce rozpocznie analizę cząstek elementarnych zgromadzonych wewnątrz Łamanej Piramidy Snofru. Wciąż tajemnicą pozostaje sposób, w jaki wzniesiono tę 4600-letnią konstrukcję.
Mehdi Tayoubi z Heritage Innovation Preservation Institute poinformował, że płyty osadzone wewnątrz piramidy w ubiegłym miesiącu zebrały dane o cząstkach elementarnych zwanych mionami. Miony przechodzą przez puste przestrzenie, ale mogą być wchłaniane lub odchylane przez twardsze powierzchnie. Dzięki analizie nagromadzonych cząstek, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o budowie piramidy wzniesionej przez faraona Snofru.
- Nie ma jednej teorii dotyczącej budowy piramid, która byłaby w stu procentach sprawdzona. Wszystkie z nich cechuje większa lub mniejsza doza prawdopodobieństwa. To, co staramy się robić przy użyciu nowych technologii, to potwierdzenia lub aktualizacji obowiązujących hipotez dotyczących piramid - powiedział Hany Helal, wicedyrektor Instytutu.
Piramida Łamana w Dahszur, na obrzeżach Kairu, została wybudowana przez władcę starożytnego Egiptu Snofru z IV dynastii. W czasach faraona była nazywana "Ta-z-południa-która-jawi-się-błyszczącą". Jest jedyną znaną piramidą łamaną oraz jedyną, której ściany nadal zawierają na większości powierzchni licówkę. Na tle podobnych obiektów wyróżnia się ona zakrzywionymi bokami.
Scan Pyramid Missions to ogłoszony w ubiegłym roku projekt, którego celem jest przeskanowanie egipskich piramid w celu detekcji anomalii termicznych. Technika ta ma odsłonić tajemnice budowy tych starożytnych grobowców.
- Nawet, jeżeli znajdziemy jeden metr kwadratowy pustki, zrodzi to nowe hipotezy, a może pozwoli rozwiązać stawiane od dawna pytania - podsumował Tayoubi.
Miony wykryte w Łamanej Piramidzie Snofru potwierdzają skuteczność zastosowanej techniki. Tayoubi teraz planuje poszukać tych cząstek także w Piramidzie Cheopsa w Gizie.