Nadchodzi upadek cywilizacji - naukowcy MIT przewidzieli to 50 lat temu

Nowe badania przeprowadzone przez dyrektora jednej z największych firm księgowych na świecie - KPMG - ujawnia, że opracowany w 1972 r. przez naukowców MIT model przewidywania upadku społeczeństwa w XXI wieku jest bardzo realistyczny. Wiele wskazuje na to, że jesteśmy na "dobrej drodze" do katastrofy.

Upadek cywilizacji to kwestia czasu?
Upadek cywilizacji to kwestia czasu?123RF/PICSEL

Model z 1972 r., nazwany World3, został stworzony przy użyciu danych empirycznych. Miał on na celu odpowiedzieć na pytanie, co się stanie, jeżeli ludzkość będzie nadal dążyć do wzrostu gospodarczego, bez względu na koszty społeczne i środowiskowe. Wynikało z niego, że bez drastycznych zmian społeczeństwo przemysłowe zmierza ku upadkowi.

- Biorąc pod uwagę nieciekawą perspektywę upadku, byłam ciekawa, które scenariusze są najbardziej zgodne z dzisiejszymi danymi empirycznymi. W końcu książka, która przedstawiała ten model świata była bestsellerem w latach 70. ubiegłego wieku, a do tej pory mielibyśmy już kilkadziesiąt lat danych empirycznych, które sprawiłyby, że porównanie miałoby sens. Jednak ku mojemu zdziwieniu nie mogłam znaleźć ostatnich prób w tym zakresie. Postanowiłam więc zrobić to sama - powiedziała Gaya Herrington, dyrektor ds. doradztwa, audytu wewnętrznego i ryzyka związanego z działalnością KPMG, autor nowego opracowania.

Badanie KPMG, opublikowane w "Yale Journal of Industrial Ecology", stwierdza, że model z 1972 r. był uderzająco zgodny ze współczesnymi danymi. Bez odpowiednich zmian, cywilizacja zmierza w kierunku upadku gospodarczego w nadchodzącej dekadzie - może to się wydarzyć już ok. 2040 roku. 

W analizie Gayi Herrington zbadano dane związane z populacją, wskaźnikami płodności, śmiertelności, produkcją przemysłową, produkcją żywności, usługami, zasobami nieodnawialnymi, trwałym zanieczyszczeniem, dobrobytem człowieka oraz śladem ekologicznym.

Apokaliptyczny model MIT z lat 70. coraz bardziej przypomina rzeczywistość
Apokaliptyczny model MIT z lat 70. coraz bardziej przypomina rzeczywistość123RF/PICSEL

Nie wszystko jest jeszcze stracone. Choć mamy małą szansę na zmianę trajektorii, możemy uniknąć najgorszego scenariusza.

- Świadoma zmiana trajektorii spowodowana przez społeczeństwo zwracające się ku innemu celowi niż wzrost jest wciąż możliwa. Nasza praca sugeruje, że to okno możliwości szybko się zamyka - podsumowała Gaya Herrington.

SpaceX wypuszcza na orbitę kolejnych 60 satelitów StarlinkAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas