Najstarsze malowidło naskalne odkryte na Borneo
Odkryto najstarsze znane malowidło naskalne, które zmienia to, co wiedzieliśmy o początkach sztuki.
W jaskini na Borneo zespół uczonych kierowany przez Maxime Auberta z australijskiego Uniwersytetu Griffitha odkrył obrazy zwierząt sprzed co najmniej 40 000 lat.
- Najstarszym obrazem sztuki jaskiniowej jest duży obraz niezidentyfikowanego zwierzęcia, prawdopodobnie przedstawiciela gatunku dzikiego bydła wciąż żyjącego w dżunglach Borneo. Liczy on co najmniej 40 000 lat i jest obecnie najstarszym znanym dziełem sztuki figuratywnej - powiedział Aubert.
Malowidło zostało znalezione wśród wapiennych jaskiń wschodniego Kalimantanu na Borneo. Znajdują się tutaj tysiące obrazów przedstawiających zwierzęta, ludzi, łodzie i wiele innych przedmiotów. Wiek tych obrazów do tej pory nie był znany.
Wykorzystując datowanie serii uranu z próbek węglanu wapnia z jednego obrazu, uczeni byli w stanie określić jego wiek. Wywnioskowano, że stuka naskalna rozwinęła się na Borneo 52-40 tys. lat temu.
Co ciekawe, znaleziono także dowody na poważne zmiany kulturowe ok. 20 000 lat temu. W tym czasie zaczęły pojawiać się rzadkie obrazy ludzi, a klimat był ekstremalny z powodu występowania epoki lodowcowej.
W ten sposób wywnioskowano, że sztuka naskalna pojawiła się na Borneo mniej więcej w tym samym czasie co w Europie, kiedy przybyli do niej ludzie - ok. 45-43 tys. lat temu. To dziwne, bo oznacza, że malunki naskalne pojawiły się jednocześnie na zachodzie i krańcu Eurazji, bo Borneo znajduje się na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu kontynentu.
To sugeruje, że sztuka naskalna nie narodziła się w Europie, jak do tej pory sądzono. Zamiast tego, kluczową rolę w jej powstaniu odegrali artyści epoki lodowcowej z Azji Południowo-Wschodniej, ale niewiele wiadomo na ich temat.