Najszybsza przecinarka plazmowa Europy - zamiast lasera

Polska firma STIGAL stworzyła najszybszą przecinarkę plazmową Europy - DYNAMIC Speed HQ. Jest ona kilkukrotnie tańsza niż podobne rozwiązania pochodzące z innych krajów. Przede wszystkim dzięki zastosowanej w niej technologii.

DYNAMIC Speed HQ - czy to rozwiązanie Polaków pokona droższe, zagraniczne technologie?
DYNAMIC Speed HQ - czy to rozwiązanie Polaków pokona droższe, zagraniczne technologie?materiały prasowe

"Kilka lat temu, słysząc po raz kolejny opinię, że maszyny do cięcia plazmowego są wolne, niedokładne i wydajnością nie dorównują laserom postanowiliśmy to zmienić", mówi inż. Marcin Stępień właściciel firmy STIGAL. Pozyskaliśmy środki unijne, a konstruktorzy rozpoczęli pracę nad maszyną do cięcia plazmowego, jakiej do tej pory nie było na rynku europejskim. W założeniach maszyna miała zdeklasować znane na rynku polskim konkurencyjne urządzenia oraz obalić mit, że osiągnięto już kres technologiczny tego typu maszyn. Trud się opłacił. Po wielu miesiącach pracy rezultaty zaskoczyły największych sceptyków. Efekty cięcia, szybkość i wydajność były dużo lepsze niż początkowo zakładano.

"DYNAMIC Speed HQ to przełom, to nowy rozdział w dziedzinie kształtowego cięcia plazmowego" - mówi szef działu sprzedaży firmy STIGAL - inż. Paweł Matejczyk. Urządzenie swoją prędkością i wydajnością znacznie wyprzedza konkurencję. Ogólnie przyjęte i znane opinie, że technologia plazmowa jest wolna, niedokładna, niewydajna, że krawędzie wyciętych elementów wymagają dalszej czasochłonnej obróbki w celu usunięcia dużej ilości trudno schodzącej szlaki, -  legły w gruzach.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup maszyn nowej generacji, posiadali już laser w swoim parku maszynowym, albo bardzo poważnie rozważali jego zakup. Decyzja o wyborze najszybszej przecinarki plazmowej Europy pozwoliła im znacznie odciążyć laser, obniżyć koszty produkcji, poszerzyć możliwości produkcyjne o cięcie blach grubych oraz zaoszczędzić ponad 1 mln zł.

Musimy pamiętać, że wynik finansowy firmy również zależy od odpowiednio dobranego parku maszynowego, który powinien zapewniać ciągłość produkcji i szybki zwrot poniesionych wydatków inwestycyjnych. Zgodnie z jedną z koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem Lean management lub Lean Manufacturing - należy dostarczyć klientowi produkt o wymaganej przez niego jakości po jak najniżej cenie i przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości zasobów. Tak więc do wytwarzania należy stosować maszyny nie przewymiarowane, odpowiednie do oczekiwań stawianych elementom wyjściowym. Stosując zbyt drogie i zbyt dokładne maszyny, marnujemy pieniądze, które można przeznaczyć na inne inwestycje. Każda zbędna operacja, czy też zbyt duża dokładność w stosunku do  faktycznie potrzebnej i wystarczającej do spełnienia założeń konstrukcyjnych to marnotrawstwo i strata pieniędzy.

Przecinarka Plazmowa Dynamic Speed HQ

Laser wykorzystujemy do wycinania niemal wszystkiego. Do blach o zróżnicowanych grubościach, elementów skomplikowanych i bardzo prostych. Szczególnie przy wycinaniu elementów z blach grubszych osiągi lasera nie są już tak imponujące. Takie detale stanowią zaledwie 15-30%  całej produkcji, a i tak zajmują ponad 50% całkowitego czasu pracy maszyny.

Tak więc kiedy dojdziemy do granic możliwości produkcyjnych naszej wycinarki laserowej, mając w głowie utarte opinie o plazmie, oczywistą decyzją wydaje się zakup kolejnego lasera. W zasadzie jesteśmy zadowoleni z jakości, znamy technologię i obsługę, więc wydając kolejne 1,5-2,5 mln złotych "złapiemy oddech". Nasze zdolności produkcyjne znowu wzrosną, ale czy na pewno będzie to najlepsza decyzja, a pieniądze zostaną wydane racjonalnie? W jakim czasie zwróci się ta inwestycja? Czy mamy jakąś alternatywę?

Jeszcze raz rzetelnie przeanalizujmy, jakie elementy wycinamy i ile procent z nich mogłaby przejąć najszybsza w Europie przecinarka plazmowa. Następnie zastanówmy się, ile procent czasu zyskamy, stosując taki zabieg. DYNAMIC Speed HQ z nadwyżką spełni kryteria techniczne  produkcji elementów konstrukcyjnych, żeber, uchwytów, stóp, wzmocnień, kołnierzy i podobnych, które wycinane na laserze nie potrzebnie zwiększają końcową cenę wyrobu. Dodatkowo dużo większe spektrum grubości i wielkości arkuszy blach umożliwia uruchomienie produkcji nowych wyrobów i znaczne poszerzenie kręgu odbiorców.

DYNAMIC Speed HQ
DYNAMIC Speed HQ materiały prasowe

W porównaniu do innych obecnych na rynku przecinarek plazmowych DYNAMIC Speed HQ jest wydajniejsza nawet o 200%. Jej prędkość przejazdowa to 90m/min, a prędkości cięcia niejednokrotnie przewyższają te znane z wycinarek laserowych. Maszyna może zostać wyposażona w stół wymienny, a więc podobnie jak w laserach zwiększamy wydajność, oszczędzając czas związany z załadunkiem i rozładunkiem blachy. Przecinarka produkowana jest przez polską firmę STIGAL, dzięki czemu - decydując się na jej zakup - zyskujemy dostęp do szybkiej obsługi serwisowej. To wyjątkowe urządzenie pozwala na realne konkurowanie z laserem - zarówno pod względem przejazdów, jakości, szybkości cięcia oraz wydajności. Począwszy od blach o grubości 3mm może wykonać to szybciej niż laser. Wraz ze wzrostem grubości różnica szybkości będzie rosła na korzyść maszyny DYNAMIC Speed HQ.

Kupno kolejnego lasera o polu roboczym 2x3m to wydatek około 1,5-1,8 mln złotych, a zakup analogicznej maszyny DYNAMIC Speed HQ to wydatek rzędu 350-400 tys. złotych. Łatwo policzyć, że w kieszeni zostaje ponad 1 150 000 zł, które możesz zainwestować w dalszy rozwój swojej firmy.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas