NASA szykuje misję na jeden z księżyców Jowisza

​Europa to czwarty co do wielkości księżyc Jowisza, na którym pod lodową skorupą, znajduje się płynny ocean. Zdaniem astronomów to właśnie ten obiekt jest najbardziej prawdopodobnym miejscem w Układzie Słonecznym, na którym może istnieć życie.

Wszystkie siły związane z poszukiwaniem życia pozaziemskiego powinny zostać skierowane nie na Marsa, ale na bardziej oddalony księżyc Jowisza. Podczas konferencji American Association for the Advancement of Science, astronomowie NASA zwrócili uwagę, że to na Europie mogą skrywać się proste formy życia.

NASA przygotowała projekt misji Clipper, której celem ma być poszukiwanie życia na Europie. Niestety, nie wiadomo czy zostanie ona zrealizowana, bowiem amerykański senat wprowadził poważne obostrzenia finansowe dotyczące badań kosmosu. A wystrzelenie sondy w okolice Jowisza kosztowałoby co najmniej 2 mld dol. Naukowcy nie tracą jednak nadziei, gdyż Clipper miałby stać się naturalnym następcą sondy Cassini, która pozyskała niezwykle istotne dane o księżycach Saturna.

Misja Clipper miałaby wystartować w 2021 r. i w ciągu kolejnych 3-6 lat dolecieć do Europy. Nie wiadomo czy z budżetu NASA uda się pozyskać dodatkowe środki finansowe, gdyż na 2020 r. planowane jest wystrzelenie kolejnego marsjańskiego łazika, który jest dla astronomów priorytetem.

- Europa jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc w Układzie Słonecznym, w którym może skrywać się życie. Księżyc ma relatywnie cienką skorupę lodu, pod którą znajduje się ocean. Wiemy, że może występować w nim rozpuszczony tlen - powiedział Robert Pappalardo z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Europa | jowisz | życie pozaziemskie | NASA | sondy kosmiczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama