NASA wysłała internet na... Księżyc

Eksploracja przestrzeni kosmicznej przez człowieka to wciąż niezwykle odległy temat. Nie ulega jednak wątpliwości, że kiedyś rasa ludzka spojrzy przychylnie ku jednej z odległych planet. Jak zatem będzie wyglądać kwestia komunikacji pomiędzy planetami? Okazuje się, że już teraz z internetu bezproblemowo można korzystać na... Księżycu.

Naukowcy z NASA od kilku miesięcy przeprowadzają testy nowego sposobu przesyłania danych. Dotychczas do komunikacji z obiektami wysłanymi w kosmos wykorzystywano fale radiowe, które nie grzeszyły prędkością. Informacje były w takim przypadku przesyłane z szybkością 32 kb/s - to dokładnie tyle samo, jak w przypadku pakietu internetowego, który został ograniczony ze względu na przekroczoną ilość danych. 

Nowa technologia - LLCD (ang. Lunar Laser Communication Demonstration) - zakłada wysyłanie danych za pomocą laserów. W tym celu w Nowym Meksyku powstał specjalnie do tego przygotowany kompleks. Odbiorcą testowej paczki danych była sonda orbitująca wokół Księżyca.
 
Naukowcy wysłali film HD, który następnie miał zostać odesłany na Ziemię. Technologia pozwoliła uzyskać prędkość downloadu na poziomie 622 Mb/s, natomiast upload wynosił 20 Mb/s. To więcej, niż standardowe łącze w naszym kraju. Okazuje się zatem, że na Księżycu można uzyskać szybszy internet, niż w sporej części krajów na naszym globie.
 
NASA wciąż pracuje nad rozwojem technologii. Pozwoli to między innymi w szybszy sposób poznawać odległe planety i przesyłać informacje na ich temat - w tym zdjęcia w wysokiej jakości, których przetransferowanie drogą radiową zajęłoby wiele lat.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy