Niezwykła iluzja optyczna
Powstała zupełnie nowa iluzja optyczna, która skutecznie oszukuje nasz mózg. Została stworzona przez artystkę Michaela Karlovicha, który również zajmuje się neuronauką. Na czym polega?
Iluzja nazwana Scintillating Starburst to grafika złożona z wielokątów foremnych. Ułożone są one w taki sposób, że ich boki przecinają się, tworząc wieńce. W punktach przecięć wieńców można zauważyć "jasne punkty", a mózg tworzy między nimi promienie. Tak naprawdę jednak nie ma żadnej linii łączącej. Gdy struktura zaczyna się obracać, mamy wrażenie, że promienie wychodzące ze środka znikają i pojawiają się ponownie. Zjawisko przypomina migotanie gwiazdy.
Naukowcie Pascal Wallisch mówi, że iluzja Scintillating Starburst "ilustruje, jak mózg łączy kropki, aby stworzyć subiektywną rzeczywistość w tym, co widzimy, podkreślając konstruktywną naturę percepcji."
Opisując iluzję w czasopiśmie i-Perception, Wallisch wyjaśnił, że pojawienie się tych ulotnych jasnych linii można przypisać wzajemnemu oddziaływaniu między naszym centralnym i peryferyjnym widzeniem. Według autorów badania, punkty, w których wieńce przecinają się, mogą wydawać się grubsze niż poszczególne linie, a naszemu widzeniu peryferyjnemu brakuje rozdzielczości, aby dostrzec, że tak nie jest w rzeczywistości. W związku z tym nasz mózg zakłada, że te międzywęźla stanowią jasne punkty i wypełnia luki, rysując jasną linię łączącą je.
Jednak nasz wzrok centralny jest wystarczająco ostry, aby rozpoznać, że punkty przecięcia nie są jaśniejsze niż reszta obrazu i dlatego mówi naszemu mózgowi, że nie ma żadnych jasnych linii biegnących przez obraz. W wyniku tych sprzecznych komunikatów wysyłanych przez peryferyjny i centralny system widzenia, zdezorientowany mózg dodaje migoczące jasne linie, które ciągle się pojawiają, a następnie szybko znikają.
Eksperymentując z różnymi wariantami iluzji, badacze odkryli, że ludzie doświadczali efektu bardziej intensywnie, gdy zwiększali szerokość i kontrast linii, ponieważ zwiększało to pozorną jasność przecinających się punktów. Dodanie większej liczby wielokątów miało podobny efekt, ponieważ tworzyło więcej przecięć, a zatem więcej mieniących się promieni.