Odkryto diamentową planetę

Naukowcy odkryli planetę, która w jednej trzeciej składa się z diamentu. Jego masa trzykrotnie przekracza masę całej Ziemi.

Niezwykła planeta o nazwie 55 Cancri e znajduje się w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi. Od naszego globu jest dwa razy większa i aż osiem razy cięższa. Obieg wokół gwiazdy zajmuje jej 18 godzin. Niestety nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ temperatura na jej powierzchni wynosi około 2,5 tys. stopni Celsjusza. Początkowo podejrzewano, że na powierzchni może występować woda, ale szczegółowe badania wykluczyły taką możliwość.

Zdecydowanie najciekawsze jest jednak jej budowa. Obserwacje i wyliczenia pokazały, że dominujące są diament, grafit, żelazo oraz krzemiany. Ten pierwszy może stanowić aż 30 proc. całej masy planety, co oznacza, że trzykrotnie przekracza masę całej Ziemi.

Reklama

To niezwykłe ciało niebieskie mogłoby zainteresować Planetary Resources, które planuje wyruszyć w przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu cennych surowców. Problem stanowi jednak dość wysoka temperatura i odległość, której pokonanie jeszcze przez długie dziesięciolecia będzie poza naszym zasięgiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: planeta | diamenty | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama